Výroba domácí boudy pro psa nemusí být vždy jen náročným oříškem

Víte-li, jak na to, je to vlastně docela hračka. S výrobou psí boudy si hravě poradí i zručnější kutil. Je ale potřeba se na celou akci důkladně připravit a promyslet její detaily. Jinak vás něco překvapí v průběhu samotného procesu, jehož zdárný konec tak může být lehce ohrožen.

Na velikosti záleží

Asi nejdůležitějším kritériem při stavbě psí boudy je její velikost. Ať již máte doma velká plemena jako například labrador či německý ovčák anebo středně velkého psíka velikosti border kolie, počítejte s tím, že by se váš mazlíček měl v boudě pohodlně postavit a zároveň měl mít po stranách i pár centimetrů rezervy. Podobně důležité je i správné dimenzování vchodu do boudy. Jeho výška by měla odpovídat výšce psa v kohoutku, ale neměla by být zase příliš velká. Pes se musí vchodem do boudy spíše protáhnout, aby zbytečně nedocházelo k únikům tepla.

Volba materiálu

Bouda pro psa by měla být vyrobena výhradně z přírodních materiálů, aby vašemu miláčkovi nezpůsobila zbytečně zdravotní komplikace. Zapomeňte tedy na to, že ji vyrobíte ze zbytků lamina, které jste odřezali z kuchyňské linky. Raději zainvestujte do kvalitních prken z tvrdého dřeva, například dubu, která něco vydrží. Nezapomeňte také koupit dostatečné množství polystyrenu na zateplení boudy, jeho tloušťka by měla být alespoň 5 cm. Zapomeňte na nátěry či napouštění dřeva přípravky proti plísním a dřevokaznému hmyzu. Psovi by výpary barvy rozhodně neudělaly dobře. Pokud již chcete povrchovou úpravu boudy provést, volte barvy, které jsou vhodné pro styk s potravinami, případně k nátěrům dětského nábytku.

Praktické rady na závěr

K tomu, aby bouda neležela přímo na studené zemi, jí můžete zespodu přidělat krátké nožičky. Plně postačí 4 špalíky přichycené ke dnu. Prostor mezi nimi vystelte slámou či podobným izolačním materiálem a nezapomeňte psovi dát na podlahu boudy také něco pohodlného, například matraci nebo koberec. Zvládli jste výrobu boudy pro psa? Pak by to chtělo další výzvu. Máte-li doma také kočičku, pak se poohlédněte po tom, jak a z čeho se vyrábí kočičí stromy, které kočky tolik milují. A máte postaráno o zábavu na několik dalších večerů. Odměnou vám ale budou vděčné pohledy vašich domácích mazlíčků, kteří si budou užívat plodů vaší práce.

Publikováno: 02. 09. 2021

Kategorie: Domácí mazlíčci a zvířata

Autor: administrator