Z čeho postavit nízkoenergetický dům?

Energetická náročnost staveb závisí na mnoha faktorech. Pro nízkoenergetické domy je důležitá volba lokace, správná dispozice a orientace. Zásadní roli samozřejmě hraje i izolace. Nízkoenergetické domy na klíč nabízí několik materiálů, ve kterých se ale laik nemusí vždy vyznat. Z čeho se nízkoenergetické a pasivní domy staví nejčastěji?

Bez izolace to nejde

Každým rokem přibývají nové stavební materiály, které mají za úkol ušetřit peníze za energie. I přes výběr materiálu s dobrým tepelným odporem ale počítejte s tepelnou izolací, bez té se zkrátka neobejdete. Správné zateplení předejde vzniku tepelných mostů a zamezí vzniku vlhkosti. Navzdory všeobecnému přesvědčení zateplení nechrání jen před únikem tepla, ale v horkých dnech také před přehříváním interiéru.

Cihly, tvárnice i dřevo

Nejčastějším materiálem pro stavbu nízkoenergetických domů jsou pálené cihly vyrobené z přírodní hlíny. V současné době se nahrazují děrovanými cihlami, které mají lepší tepelně izolační vlastnosti. Mají vysokou nosnost i životnost. Nepálené cihly jsou sice na ústupu, přesto je možné je při stavbě nízkoenergetických domů využít. Dobře totiž regulují vnitřní klima a mají skvělou schopnost akumulovat teplo. Jejich nevýhodou je však horší akustická vodivost. Podle norem se nepálené cihly nesmí používat na nosné stěny. Polobetonové tvárnice mají podobné vlastnosti jako děrované cihly, avšak nevzniká u nich problém se vzduchotěsností domu. Daní jsou opět horší akustické vlastnosti. Speciálním kapitolou v materiálu je dřevo. V úvahu přicházejí skeletové a panelové dřevostavby. Skeletové dřevostavby se montují na místě z konstrukčních hranolů, jejich obrovskou výhodou je rychlá výstavba a malá tloušťka obvodových stěn. Je nutné dodržovat přesně stanovené stavební postupy. Panelové dřevostavby vynikají rovněž rychlou výstavbou, velkou přesností a ochranou před klimatickými vlivy během stavby.

Publikováno: 30. 09. 2022

Kategorie: Stavba & rekonstrukce | Stavba & rekonstrukce

Autor: administrator