Parkety nepatří jen do honosných sálů. Proč byste o nich měli uvažovat i vy?

Výběr podlahy je pro charakter interiéru naprosto zásadní. Podlahová plocha tvoří podstatnou pohledovou část místností a výrazně se podepisuje na celkové atmosféře. Ale nejen to, estetika by měla jít ruku v ruce s funkčností, odolností a snadnou údržbou. Rozhodnout se správně není snadné, na trhu je široké spektrum materiálů a každý nabízí specifické vlastnosti. A jak si vedou parkety, které byly doménou luxusních sídel a sálů? V posledních letech jsou v popředí zájmu i u majitelů běžných domácností. Důvodů, proč byste měli parkety zvážit i vy, je víc než dost.

Proč zvolit dřevěné parkety?

Přírodní materiály mají duši. V tomto směru se dřevěným podlahám ty umělé nemohou rovnat. Na fotografii možná vypadají stejně, ale jakmile vstoupíte do místnosti, ve které dominuje dřevo, okamžitě poznáte rozdíl. Dřevěné parkety jsou neobyčejně komfortní a vytváří pocit harmonie. Dalším plusovým bodem je cenová dostupnost. Parkety ze dřeva již nejsou nedostupným artiklem, stačí se trochu rozhlédnout v sortimentu a vybrat si ty, které nabízí optimální poměr ceny a kvality. Dobrou volbou jsou například atraktivní parkety Wölfel, jejichž typickými vlastnostmi jsou pružnost, nízká elektrická vodivost a snadná údržba. Čištění je snadné – podlahy by se měly pravidelně vysávat a dle potřeby přetřít vlhkým hadrem s neutrálním čistícím přípravkem. Výhodou dřevěných parket je také jejich příznivý vliv na mikroklima. Za zmínku stojí i to, že se na antistatickém povrchu neusazuje prach, což ocení především alergici.

Jakou povrchovou úpravu?

Dřevěné parkety se prodávají v různých estetických a tvarových variantách, tloušťkách, velikostech, třídách a povrchových úpravách. Laky na podlahy jsou trvanlivé, odolné a snadno se udržují. Bohužel neumožňují lokání opravy jako oleje na podlahy. Ty jsou však méně odolné vůči poškrábání pevnými částicemi a nečistotami (písek, kamínky...).