Zelená střecha může domu jedině prospět. O co jde a v čem tkví její výhody?

Co je momentálně v centru pozornosti v souvislosti se střechami rodinných i komerčních objektů? Pokud vás architektura zajímá, pravděpodobně vám neunikl termín „zelená střecha“. Možná jste mu nevěnovali dostatek pozornosti a nabyli jste dojmu, že jde o běžnou krytinu stylizovanou do zelené barvy. Nic takového. Jedná se o nevšední řešení, které může zcela změnit charakter budovy.

Co je zelená střecha?

Zelená střecha je – zjednodušeně řečeno – zahrada na střeše. Nejde přitom o výdobytek moderní doby, v minulosti již byla realizace zelených ploch na střechách budov zkoušena, avšak s ohledem na nedostatečně kvalitní střešní krytiny šlo spíše o slepou uličku. Nyní je vše jinak a zelené střechy nabírají na popularitě. Současné materiály posouvají dané řešení na zcela jinou úroveň. Kromě jedinečného estetického dojmu však stojí za zmínku také praktické a ekologické výhody.

Proč si ji pořídit?

Zelená střecha představuje způsob, jak dostat zeleň i do zastavěných městských částí, případně rozšířit celkovou plochu zahrady. Milovníci nevšedních architektonických počinů si opravdu přijdou na své, neboť jde o vskutku dominantní prvek, který na sebe strhává veškerou pozornost. Dům se zelenou střechou je krásný a zároveň se podílí na zlepšování životního prostředí. Přispívá ke zvlhčování vzduchu a mírně reguluje jeho teplotu.

Jakou variantu zvolit?

Zelené střechy se realizují ve dvou základních provedeních. Intenzivní zelené střechy jsou komplexnější a propracovanější. Nezadají si s menšími parky a mohou být využity i jako relaxační prostor. Výjimkou nejsou ovocné stromy, keře a další prvky, které byste našli i v klasické zahradě. Extenzivní zelené střechy mají tenké souvrství a jsou velmi nenáročné na údržbu. K hlavním výhodám patří tepelné a zvukově izolační vlastnosti, významný vliv na mikroklima a velká retence srážkové vody. Chcete se o zelených střechách dozvědět více? Bližší informace vám rádi poskytnou odborníci ze společnosti Alfafreen. Kontaktovat je můžete na www.alfagreen.cz.

Publikováno: 27. 02. 2018

Kategorie: Stavba & rekonstrukce | Stavba & rekonstrukce

Autor: administrator

Tagy: zelená střecha