Pravidla, kterými se řídit, když odpalujete ohňostroj

Ohňostroje, petardy, dělobuchy a mnohé další druhy zábavní pyrotechniky jsou nedílnou součástí oslav Nového roku nebo silvestrovských večírků. V posledních letech se však zábavní pyrotechnika stala součástí i svateb, respektive oslav svatebních výročí nebo narozenin. Je to způsob, jak oživit jakékoli rodinné nebo přátelské setkání a jak vykouzlit z daného setkání opravdu unikátní a velice originální fotografie. Ovšem zejména při odpalování ohňostroje (ať už se bude jednat o svatební ohňostroj či nikoli) je nutné myslet na několik pravidel. Stále je to pyrotechnika, která může napáchat řadu škod.

Vyberte si vhodné místo pro odpálení ohňostroje

Pokud nepožádáte o pomoc profesionály a rozhodnete se odpálit ohňostroj svépomocí, tím hlavním a klíčovým krokem je najít vhodné místo k odpálení ohňostroje. V souvislosti s výběrem vhodného místa se ujistěte, že jsou diváci v dostatečném odstupu, aby se eliminovala možnost jejich poranění. Právě ten, kdo ohňostroj odpaluje totiž zodpovídá nejen za zdraví a bezpečnost diváků, ale také za ochranu okolního majetku, proto je výběr vhodného místa a zajištění dostatečného odstupu přihlížejících velice důležitý.

Odpal ohňostroje oznamte

Schyluje se k odpálení opravdu velkého ohňostroje? Je dobré, když o tom budete informovat místní úřady (či sousedy). Sice vám odpálení ohňostroje na soukromém pozemku nemohou zakázat, ovšem je dobré, když o ohňostroji budou informováni. Vyhnete se tak možným nepříjemnostem nebo následovnému vyslýchání.

Pozor na datum spotřeby

I když se to nezdá, i zábavní pyrotechnika má svůj datum spotřeby. O něm se informujte, když si pyrotechniku kupujete. Ta může být důvodem, proč třeba petarda nebo ohňostroj nevybuchne. Pakliže k tomu opravdu dojde, nikdy se nesnažte k petardě nebo ohňostroji hned přiblížit. Už vůbec nikdy ohňostroj nerozebírejte.

Publikováno: 30. 09. 2020

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator