Zhoršení zraku, jak s ním bojovat?

Zhoršení zraku může nastat prakticky kdykoliv. Nezpůsobují ho pouze genetické dispozice, ale i oční zranění a jiná onemocnění. Nemusíte se ale s očními vadami smiřovat. Jak proti tomu bojovat, abyste nemuseli nosit brýle, a popřípadě abyste se úplně zbavili oční vady?

Refrakční vady nejsou ojedinělé

Nechceme vás hned v úvodu strašit, ale pravda je taková, že po 40. roku věku stoupá pravděpodobnost vetchozrakosti (presbyopie). Dochází k degeneraci oční čočky a vy již nepřečtete text jako dříve. Zrak musíte korigovat brýlemi nebo kontaktními čočkami. Zhoršení zraku nastává také u lidí s krátkozrakostí, kteří dlouhodobě pracují na počítači, sledují nadměrně televize nebo jsou v rizikovém věku.

Ani lidé s dalekozrakostí nemají vyhráno. Starším osobám se čočka nestačí vyrovnávat a zhoršuje se jim zraková ostrost na dálku i na blízko. V neposlední řadě u každého z nás může oční lékař odhalit skryté oční vady, například astigmatismus (cylindrickou oční vadu).

Refrakční vady zlepšíte dioptrickými brýlemi, čočkami a operací

Zhoršené vidění pocítíte při pohledu do dálky nebo na blízko. Provází ho další fyzické potíže, jako je pálení očí, únava nebo bolesti hlavy. A teď nastává důležitá otázka: jak zlepšit svůj zrak? U refrakčních vad, jako je krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a presbyopie stačí nosit kontaktní čočky nebo dioptrické brýle. Kontaktní čočky si oblíbili aktivní lidé i ti, kteří brýle nesnesou na nose. Pokud se chcete zbavit refrakčních vad úplně, můžete podstoupit laserový či chirurgický zákrok.

Způsoby léčby šedého a zeleného zákalu

Šedý zákal si můžete nechat odstranit operativně. Odborníci vyoperují u šedého zákalu čočku a nahradí ji umělou nitrooční čočkou. Důsledky zeleného zákalu nejde zcela odstranit, protože již došlo k poškození zrakového nervu. Speciální léčbou alespoň předejdete zhoršování zraku. Na pravidelných očních prohlídkách můžete zelený zákal podchytit v jeho začátku a léčit ho v rané fázi.

Zdravý životní styl a správná péče jako základ dobrého zraku

Svůj zrak si musíme hýčkat zdravou stravou a přísunem vitaminů a minerálů. Venku chraňte zrak slunečními brýlemi s ochranou proti UV záření a vyvarujte se častému sledování televize a dlouhodobé práci na počítači. Pokud pracujete na počítači, dělejte si pravidelné přestávky, dostatečně mrkejte a občas se zadívejte do dálky. Zajistěte v místnosti přísun denního světla a obohaťte jídelníček o ovoce a zeleninu. Při zhoršení zraku noste dioptrické brýle nebo kontaktní čočky, ke kterým pořiďte oční kapky a hlavně kvalitní roztok na čočky.

Jakmile zaznamenáte zhoršení zraku, zajděte k praktickému nebo očnímu lékaři. Choďte na pravidelné oční kontroly, zvlášť pokud trpíte vysokým krevním tlakem, cukrovkou nebo obezitou. Pravidelné oční prohlídky vás stojí pár hodin času, ale dokážou vám uchránit to nejcennější: zrak.

Publikováno: 26. 05. 2021

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator