5 praktických tipů, jak výrazně snížit výdaje za energie

Energie nejsou zadarmo, což jistě moc dobře víte. I vy musíte pravidelně platit účty a možná se často divíte, kolik jste spotřebovali elektřiny. Pravděpodobně úplně zbytečně, protože existuje spousta možností, jak výdaje výrazně snížit a ročně ušetřit tisíce až desítky tisíc korun.

1. Energii berou i spotřebiče, které právě nevyužíváte

Necháváte běžet množství elektrospotřebič v tzv. stand-by režimu a současně neodpojujete od nabíjení přístroje, které by vůbec nemusely být připojeny? Mějte na paměti, že stále odebírají elektřinu, byť v poměrně malém množství. Jenomže pokud jich doma máte více, ročně tímto způsobem přijdete i o tisíc korun.

2. Změna dodavatele jako nejjednodušší řešení

Doslechli jste se, že váš soused odebírá levnou elektřinu? Můžete ji mít i vy. A k tomu levný plyn – pokud ho využíváte. Přechod k výhodnějšímu distributorovi je otázkou několika jednoduchých kroků. Většinu procesu za vás vyřídí nový dodavatel a vy jen podepíšete několik připravených dokumentů. Ale ke komu přejít, aby byla úspora na fakturách citelná? Dobrou volbou je například epet, o kterém se dozvíte více na https://www.epet.cz/.

3. Udržujte konstantní teplotu

Řídíte se pravidlem, že topení nesmí běžet non-stop, a tak ho neustále vypínáte a opět zapínáte? Bohužel děláte chybu. Mnohem šetrnější je udržování konstantní teploty, kdy se dům nemusí zahřívat z úplného chladu.

4. Starý kotel je vždy dražší než moderní

Bez ohledu na to, zda topíte elektřinou, nebo plynem, má enormní vliv na výdaje efektivita kotle. Máte-li ve sklepě starší model, pravděpodobně se nemůže srovnávat s novějšími. Investice do nového sice představuje poměrně velkou zátěž pro rozpočet, ovšem z dlouhodobého hlediska se rozhodně vyplatí.

5. Teplo neuniká pouze přes okna

Zvažujete výměnu starých oken za nová? Mnohem větší úspory za teplo dosáhnete zateplením obvodových stěn a střechy. Pro představu: zatímco okny uniká cca 10-15 % tepla, přes neizolované stěny až 35 %. Na zateplení navíc můžete získat slevu v podobě dotace. Kolik ve finále ušetříte, samozřejmě závisí na velikosti domu a dalších faktorech.

Publikováno: 23. 04. 2020

Kategorie: Finance | Energie

Autor: administrator