Chcete vlastní vrt? Ponorné čerpadlo je pro jeho provoz nezbytné

Převážná většina domácností v České republice je napojena na centrální rozvody pitné vody, i tak se ale najdou místa, kde připojení k veřejnému vodovodu není z technických důvodů možné. Obvykle se jedná o domy stojící na samotě nebo v osadě tvořené jen několika stavbami. Taková osídlení sice katastrálně spadají do území větší obce, v jejíž blízkosti se nacházejí, vzdálena od ní ale mohou být i několik kilometrů. Nezřídka mezi nimi navíc leží les nebo náročný terén. Položení soustavy potrubí je tedy náročné a v drtivé většině případů se nevyplatí.

Kdo se nejčastěji rozhoduje pro využití vlastního zdroje vody?

V naší zemi navíc nejsou problémy s podzemními zdroji životadárné tekutiny. Vlastní studna či vrt je tak běžným řešením, k němuž se uchyluje téměř každý, kdo touží po bydlení v lůně přírody a vzdáleném od ruchu civilizace. Stejně přistupuje k zajištění této potřeby i nemalá část majitelů rekreačních chat a chalup. Navíc zájem o vlastní vodní zdroje stoupá i mezi lidmi žijícími v oblastech, kde mohou bez jakýchkoli problémů využívat služby veřejného dodavatele. Jedním z důvodů je bezesporu cena vody, která v průběhu času stoupá a pro nejednu rodinu představuje nemalou zátěž rodinného rozpočtu. Dalším důvodem je pak nezávislost na externích službách, při nichž může docházet k přerušení dodávky z důvodu oprav infrastruktury či nečekané havárie. V mnoha obcích je navíc často v období sucha vydáván zákaz zalévání zahrad a napouštění bazénů.

Proč je vrt lepší než kopaná studna?

Kopané studny dosahují menší hloubky, proto u nich hrozí výrazně vyšší riziko znečištění. Do povrchové vody poměrně snadno pronikají nežádoucí látky, jako jsou hnojiva, chemikálie i odpadní tekutiny vypuštěné do přírody. Vrtané studny jsou dostatečně hluboké a zaručují výrazně kvalitnější vodu.

K vrtané studni je třeba ponorné čerpadlo do vrtu

Jak zajistit, aby se voda z vrtané studny dostala až do domu? Budete potřebovat ponorné čerpadlo do vrtu. To má podlouhlý tvar umožňující jeho snadné spuštění do hloubky. Typický pro něj je malý průměr. Samozřejmostí je vysoký výkon, který je nezbytný k tomu, aby ponorné čerpadlo zvládlo dopravit vodu do požadované výšky.

Jak vybrat čerpadlo do vrtu?

Pokud jste se rozhodli pro pořízení vrtané studny, bez ponorného čerpadla do vrtu se rozhodně neobejdete. Při jeho vybírání postupujte s rozvahou. Nejprve si ujasněte, jaké nároky budou na ponorné čerpadlo kladeny. Důležitým výchozím údajem pro vás bude dopravní výška. Jak ji zjistit? Při výpočtu dopravní výšky ponorného čerpadla je třeba vzít v potaz jak hloubku vrtu, tak i délku potrubí. Jako jednotku použijte metr. Je v tom ovšem háček. Zatímco metry ve vertikálním směru jednoduše sečtete, součet těch, jež leží v rovině, musíte navíc vydělit deseti. Pokud je tedy vrt hluboký 10 metrů, od něj vede v rovině pod povrchem k domu potrubí dlouhé 20 metrů a z něj až do horního patra ještě další 4 metry, sečtete 10 a 4 metrů a k nim přičtěte 2 metry, které vám vyjdou, když vydělíte 20 metrů vedoucích v rovině s povrchem deseti. Výsledek je tedy 16 metrů. A taková je i dopravní výška, kterou musí toto čerpadlo zvládnout a zároveň zajistit požadovaný průtok. Ten by měl při běžné spotřebě dosahovat alespoň 3 m3 za hodinu.

Na jaké parametry se u ponorného čerpadla zaměřit?

  • Průměr ponorného čerpadla by rozhodně neměl být větší než průměr vrtu. Zajistit takové čerpadlo není problém, dostupná jsou i ponorná čerpadla o průměru 74 mm.
  • Maximální povolený obsah písku ve vodě udává, s jakým podílem hrubých nečistot si ponorné čerpadlo zvládne poradit.
  • Co se týče způsobu řízení, nejspokojenější budete s ponorným čerpadlem s frekvenčním měničem. Má dlouhou životnost a pracuje vysoce efektivně.
  • Důležitá je i velikost tlakové nádoby a také to, zda je součástí čerpadla napájecí kabel.

Co je k ponornému čerpadlu nutné pořídit?

V zásadě máte dvě možnosti – tou první je zakoupit sadu pro čerpání, která obsahuje veškeré potřebné prvky. Tou druhou je pořízení jednotlivých částí soustavy. Jejím zásadním prvkem je ponorné čerpadlo do vrtu, které musí být opatřeno tlakovým spínačem a expanzní nádobou. Alternativou je vodárenský set. Nezbytnou součástí sady je systém hlídání hladiny, který dokáže zabránit tomu, aby čerpadlo běželo ve chvíli, kdy není ponořeno. Dalším důležitým komponentem je zpětná klapka, která chrání ponorné čerpadlo před poškozením tlakem, který vyvíjí vodní sloupec nad ním. Vhodné je také nainstalovat domovní filtr, který dokáže zabránit proniknutí případných nečistot do potrubí a zajišťuje tak ochranu spotřebičů.

Jaký je rozdíl mezi čerpadlem do studny a ponorným čerpadlem do vrtu?

Ponorné čerpadlo do vrtu je určeno pro práci v trochu odlišných podmínkách než čerpadlo do kopané studny. I tak ho ale lze v kopané studni využít. Výhodou je, že čerpadla do vrtu je možné umístit svisle i vodorovně, na druhou stranu ale čerpadla do vrtu využívají k chlazení vodu, která kolem nich víří. V klasické studni je však obvykle voda stojatá, proto hrozí přehřátí čerpadla, jehož důsledkem bývá nevratné poškození. Tomu lze nicméně zabránit tím, že ponorné čerpadlo opatříte chladicím pláštěm.

Jaké čerpadlo do vrtu vybrat?

Výběr čerpadla do vrtu může být pro laika náročný, nebojte se proto v případě nejistoty položit prodejci dotazy. Společnost BOLA nabízí nejen kvalitní čerpadla, ale také podporu na chatu i na telefonu. V její nabídce najdete ponorná čerpadla Grundfos SQ, Wilo TWI i Wilo TWU, sady pro udržování konstantního tlaku, celé sady, jejichž součástí je ponorné čerpadlo, vodárenský set a kabel a veškeré ostatní potřeby pro provozování vrtu.

Publikováno: 31. 12. 2020

Kategorie: Zahrada

Autor: administrator