Klimatizace: Ano, nebo ne?

Na dovolenou za teplem, protože je u nás léto „slabé“? To už dávno neplatí. Vzpomeňme si na rok 2019, kdy jsme zažili úžasných 30 tropických dní. Samozřejmě záleží na úhlu pohledu, ne každý si vlnu veder užil tak, jak se sluší a patří. Ve velké výhodě byli majitelé klimatizací, protože se před vysokými teplotami mohli kdykoliv schovat v komfortně vychlazeném interiéru. Faktem zůstává, že se České posouvá do subtropického pásu a se zařízením, které dokáže udržet tepelnou pohodu v patřičných mezích, se žije o moc lépe. Odpověď na zásadní otázku, tedy zda klimatizaci ano, nebo ne, jste dostali v úvodu. Ale abyste z ní měli užitek, musíte ji umět používat – a samozřejmě si vybrat tu správnou. Co byste měli o dané problematice vědět?

Nástěnná vs mobilní klimatizace

Ve zkratce: provoz nástěnné klimatizace je efektivnější, zařízení není tak hlučné jako klimatizace mobilní, a navíc nezabírá místo na podlaze. Počítejte s vyšší pořizovací cenou a nutností stavebních úprav. Mobilní varianta nabízí možnost libovolného přesouvání – o víkendu třeba na chalupu, a navíc je cenově dostupnější. Nevýhodou je vyšší hlučnost (hledejte proto model s hlučností kolem 50 dB) a fakt, že je nutné odvádět teplo hadicí skrz okno, případně ve stěně vybudovat ventilační otvor.

Je používání klimatizace zdravé?

Ohledně klimatizace do bytu panuje řada mýtů. Jedním z nich je neblahý vliv na zdraví, ale ve skutečnosti je to naopak – moderní klimatizační jednotky disponují účinnými filtry a vzduch čistí od virů, prachových částic i alergenů. Na druhou stranu platí, že by rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou neměl být větší než pět stupňů.

Má klimatizace velkou spotřebu?

V případě kvalitní klimatizace spotřeba není tak vysoká, aby vám extrémně navýšila běžné výdaje za energie. V praxi samozřejmě záleží, jak často a jakým způsobem budete místnost ochlazovat. Nejúspornější provoz nabízí zařízení s energetickým štítkem A+++.

Publikováno: 16. 06. 2021

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator