Co byste měli vědět o mobilních domech, než si jeden pořídíte?

Trailer, holiday home, stacaravan, mobilheim... Anebo také mobilhouse nebo mobilní domek. Množství různých názvů označuje typ obydlí, které se zrodilo již ve 20. století v USA. V Evropě sice není tak dlouho, ale zejména v západoevropských zemích je o něj nebývalý zájem. Využívá se k rekreaci i k celoročnímu bydlení. Mobilní domky si vybírají mladé rodiny jako „startovací“ bydlení i starší páry v důchodovém věku, které si vystačí s menší obytnou plochou. Pokud si s myšlenkou na pořízení mobilního domu pohráváte i vy, pak vás budou zajímat následující informace. Ptali jsme se odborníků z mobilnidomky.cz.

Proč jsou ceny mobilheimů tak rozdílné?

Mobilní domy jsou k mání v širokém cenovém rozpětí. Na konečnou cenu má vliv vnější plocha domu, výbava a to, zda se jedná o sezónní nebo celoroční (zateplený) mobilheim. Na vnitřním uspořádání a způsobu sesazení obvykle nezáleží.

Přiveze vám prodejce domek až na místo?

Z transportu mobilního domu nemusíte mít obavy. Převoz zajistí prodejce prostřednictvím smluvního partnera. Předem se dozvíte přesnou cenu, která závisí na počtu ujetých kilometrů, denní sazbě za speciální návěs a mimo jiné i na době dodání nebo druhu použité techniky.

Jak je to se základy? Musíte si je realizovat svépomocí?

Nebývá standardem, že prodejce realizuje také základy, nicméně mobilnidomky.cz zajišťují kompletní služby. Cena za základové patky, základové pásy nebo základovou desku bývá stanovena individuálně.

Budete potřebovat stavební povolení a PENB?

Spousta otázek panuje ohledně stavebního povolení. Mobilheim splňující požadavky pro bydlení na základě vyhlášky č. 268/2009Sb. a jejích novelizací je dle platné legislativy považován za „výrobek plnící funkci stavby“. V praxi to znamená, že v případě varianty bez kolaudace dostačuje Územní souhlas. Průkaz energetické náročnosti není u budov s celkovou energeticky vztažnou plochou pod 50 m2 vyžadován. Chcete se o mobilních domech dozvědět více? Další informace na téma mobilheimy najdete na www.mobilnidomky.cz.

Publikováno: 09. 10. 2016

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator

Tagy: mobilheim | mobilní domy stavební povolení