Flanel, mikroflanel, nebo mikroplyš? Jaké povlečení vás v zimě nejvíce zahřeje?

Noci už začínají být pěkně chladné. Nejvyšší čas vyměnit letní povlečení za zimní, nemyslíte? Tedy z nějakého materiálu, který nás dobře zahřeje. Jaký to bude? Dozvíte se z následujícího článku. Kvalitní a dostatečný spánek je základem zdraví. Když se v noci dobře nevyspíme, pociťujeme následky po celý následující den. Jsme zkrátka unavení a s náladou pod psa. Nevyspání, obzvláště to dlouhodobé, ovšem podkopává i zdraví. Oslabuje imunitu a ve hře jsou i vážné kardiovaskulární problémy. Chronický nedostatek spánku, při němž se člověku dlouhodobě nedostává více než pět hodin spánku denně, dokonce zvyšuje riziko předčasného úmrtí.

Dopřejte si kvalitní a dostatečný spánek

Článků na téma, co udělat pro to, abychom v noci spali jako nemluvně, je plný internet. Ukázat přitom na jednoho viníka našeho rozladění způsobeného nekvalitním spánkem je velmi obtížně. Na kvalitě spánku se podílí hned několik faktorů v čele s kvalitním roštem a matrací adekvátní tvrdosti. Následované dostatečně zatemněnou místností a přísunem čerstvého vzduchu.

Faktory přispívající ke kvalitnímu spánku

Svou roli však hraje i načasování poslední večeře, fyzické aktivity, nadměrná konzumace alkoholických i kofeinových nápojů a samozřejmě materiál lůžkovin a ložního povlečení, do nichž uléháme.

Vyhněte se přehřátí i prochladnutí

V posteli nám totiž nesmí být horko ani zima. Žádoucí není přehřátí stejně jako prochladnutí. A k tomu nevhodný materiál ložního povlečení často přispívá. Z tohoto důvodu je vhodné ložní povlečení vybírat s přihlédnutím k sezoně, tedy teplotě, která v ložnici v dané období vládne. Zatímco o letních tropických nocích toužíme po příjemném ochlazení, v zimě naopak dáváme přednost materiálům, které nás zahřejí. A na ty se teď zaměříme.

Toužíte po opravdu vyhřáté posteli?

Skvělými termoregulačními schopnostmi vyniká například flanel, tedy stoprocentní a zároveň i velmi prodyšná bavlna nenáročná na údržbu. Spolu s povlečením se na trhu můžete setkat i s flanelovými pyžamy a nočními košilemi, které byly oblíbené především u našich babiček. Nezaměňujte však klasický flanel s mikroflanelem, jehož povrch se dá srovnat s povrchem měkoučkého plyšového medvídka. Na rozdíl od flanelu se tedy jedná o syntetický materiál.

Mikroflanel versus mikroplyš

Mikroflanel také někteří zákazníci zaměňují s mikroplyšem. Tyto materiály se v mnohém podobají, byť drobné rozdíly mezi nimi samozřejmě existují. Oba jsou velmi jemné na dotek, liší se však v délce vlasů (chlupů). Zatímco mikroplyš se vyznačuje dlouhým jemným chlupem, chlup mikroflanelový je o něco kratší.

Ochrana proti chladu i bakteriím

Jak mikroflanelové, tak i mikroplyšové povlečení každopádně spolu se skvělými termoregulačními vlastnostmi vyniká i vlastnostmi antibakteriálními. To znamená, že neirituje pokožku, a je tak vhodné i pro osoby s kožními záněty. Z mikroplyše se však nevyrábí jen ložní povlečení, ale také mikroplyšová prostěradla, polštáře a nesmírně příjemné mikroplyšové deky. Ty se mohou stát vaším skvělým společníkem především pro dlouhé a chladné podzimní večery.

Abyste zimu přečkali bez úhony

Věřte, že zachumlaní do hřejivé deky před krbem s plápolajícím ohněm a s hrnkem horkého čaje zimu rychle přečkáte. A pro ty nejtřeskutější mrazy doporučujeme mikroplyšové deky s imitací beránka, které jsou k mání například na e-shopu ceskeluzkoviny.cz. Ty kombinují hned dva hřejivé materiály, takže vás i dvojnásobně zahřejí.

Bohatá škála barev i vzorů

Díky bohaté škála barev a vzorů se tyto deky navíc mohou stát zajímavým prvkem v interiéru. Mikroplyšovou deku můžete mít jednobarevnou i vícebarevnou, s motivem geometrickým či obzvláště u dětí oblíbenými motivy zvířat. Ještě se bojíte, že vám u televize brzy bude zima? Nebude! Respektive být nemusí!

Publikováno: 25. 09. 2020

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator