Fotopast: Zařízení, které vám pomůže při ochraně majetku

Způsobů, jak zabezpečit domácnost, je celá řada, ale pro zkušeného bytaře nepředstavuje problém téměř žádná překážka. Ti nejlepší se hravě dostanou i přes zamřížované okno a policie je ve většině případů bezradná. Existuje však způsob, jak zloděje přistihnout „v akci“ - zařízení jménem fotopast.

Co je to fotopast a jak funguje?

Fotopast je zařízení podobné klasickému fotoaparátu. Rozdíl je v tom, že pracuje automaticky a reaguje na tepelný pohyb v zorném poli snímače. Pracuje nepřetržitě ve dne i v noci a kromě statických snímků může pořídit i videozáznam. Jakmile PIR čidlo zaznamená pohyb, fotopast začne fotit či nahrávat video. Zařízení je velmi kompaktní a v případě chytrého umístění si ho zloděj nemá šanci všimnout. Dosah činí zhruba 12 metrů a samozřejmostí je absence jakéhokoliv hluku. Fotopasti umí zachytit záznam i v noci, tedy za úplné tmy, a to bez jakéhokoliv přísvitu. Neviditelný blesk však mají spíše dražší modely – jedná se o zařízení s LED diodami s vlnovou délkou 940 nm. Tu lidské oko nedokáže zachytit, ovšem levnější fotopasti s červenými diodami o vlnové délce 850 nm ano.

Nepřetržitý kontakt s objektem

Většina fotopastí nabízí zajímavé funkce, jako je možnost nastavení prodlevy pořizování snímků (tzn. že nereaguje na každý pohyb, ale snímá v určitých intervalech), případně odesílání snímků formou MMS zpráv na mobilní telefon či přes GSM pomocí smtp serveru. V praxi to znamená, že se okamžitě dozvíte o přítomnosti zloděje a můžete kontaktovat policii.

Jak dlouho vydrží fotopast v provozu?

Fotopast nastavíte, umístíte na vhodné místo a nemusíte se o nic víc starat. Ale na jak dlouho? Fotopasti obvykle pracují na tužkové baterie - ty je udrží v provozu po několik desítek dní až měsíců. Což je dobrá zpráva pro každého, kdo si ji koupí na hlídání rekreačního objektu, ve kterém se příliš často nezdržuje.

Publikováno: 23. 01. 2018

Kategorie: Praktické rady