Vybíráme vjezdovou bránu: Posuvná vs. křídlová
Rozhodli jste se, že si pořídíte novou vjezdovou bránu, ale nevíte, jak postupovat při výběru? Měla by být snadno ovladatelná a bez problémů vám zajistit vjezd a výjezd. Navíc určitě nebude od věci, když bude ladit s plotem a garážovými vraty.
Starší brány jsou obvykle otočné křídlové a bez systému automatického otevírání. Nevýhodou křídlových bran je požadavek na spoustu prostoru před zahradou nebo uvnitř, a to v závislosti na směru otevírání. Nemáte-li místa nazbyt, přikloňte se k posuvné vjezdové bráně. Ta si však vyžádá dostatek prostoru na boční straně vjezdu.
Vjezdové brány posuvné jsou ideální do míst, kde by otevírání klasické křídlové brány nebylo bezproblémové. Příkladem budiž stoupající příjezd k pozemku nebo málo místa před a za plotem.
Sortiment posuvných bran lze rozdělit na pojezdové a samonosné. Součástí pojezdové brány je kolejnice nainstalovaná do připraveného betonového základu. Po kolejnici se bočně na kolečkách pohybuje brána. Nevýhodou této varianty je nutnost pravidelné údržby kolejnice, která se průběžně zanáší nečistotami (listím, blátem, sněhem…). Aby mohla brána zajíždět, musí mít podélně prostor odpovídající délce průjezdu.
Samonosná posuvná brána se obejde bez kolejnice, nepotřebuje kolečka a nevyžaduje rovný terén. Mimo to je bezúdržbová, což ocení každý, kdo nechce ztrácet čas údržbou. V podstatě jde o nejoblíbenější variantu, která nachází uplatnění také v komerčním sektoru. Jedinou nevýhodou je o cca 1/3 větší prostor na zajíždění než v případě pojezdové brány stejné šířky.
V nabídce specializovaných firem samozřejmě nechybí ani automatické vjezdové brány křídlové. Uplatňují se všude tam, kde není dostatek místa pro boční zajíždění brány.
Chcete se o vjezdových branách dozvědět více? S výběrem vám poradí odborníci z Frami CZ. Firma zároveň nabízí garážová sekční vrata a další typy garážových vrat. Prohlédnout si je můžete na www.vrata-frami.cz.
Publikováno: 12. 09. 2016
Kategorie: Zahrada