Výmalba, nebo tapety?

Stojíte v prázdné místnosti s holými zdmi a přemýšlíte, jak ji zútulnit? Doporučujeme začít u samotných zdí. Ty můžete buď vymalovat, nebo vytapetovat. Zapomeňte na někdejší křiklavé květinové vzory, jež zřejmě mají v živé paměti někdejší Husákovy děti. Tapetování bylo v té době hodně oblíbené a ti, jež tato doba minula, si mohou zhlédnout jeden díl oblíbeného televizního seriálu Vyprávěj, a hned budou vědět, o čem je řeč. Byty vytapetované jedním květinovým vzorem naštěstí již skončily v propadlišti dějin. Dnes se tapetuje jinak a zdaleka nejde jen o pouhé vzory.

Tapety se vracejí na výsluní

V poslední době tapety zaznamenávají jakési znovuzrození. A není se čemu divit. Vkusně zvolená tapeta dokáže pozvednout jakoukoliv místnost. Jak z designového, tak technologického hlediska jsou však dnešní moderní tapety o poznání dál. Na trhu tedy nenajdete jen klasické papírové tapety, jež, přiznejme si to, stále mají své kouzlo, ale třeba i tapety vinylové či vliesové. Oč se jedná?

Tapety do jednotlivých místností

Hlavní předností vinylových tapet je jejich omyvatelnost a odolnost vůči vodě a vlhkosti. Proto jsou přímo ideální do kuchyní, ale i koupelen. Hitem současné doby jsou ale tzv. vliesové tapety, které se nejenže dají snadno nalepit, ale i sundat. Můžete je tedy bez problémů obměňovat. Tato technologie vyřešila odvěký problém tapet jako takových, a to, co s nimi, když nás omrzí. Jednoduše je vyměníme za jiné!

Zažádejte o vzorky

A jak vybrat dezén vhodný právě pro naši místnost? To může být trošku oříšek. Moc dobře si totiž budete muset rozmyslet, jaký vzor a barvu zvolit. Nalepených tapet totiž nebývá snadné se zbavit (s výjimkou zmíněných vliesových). V tomto ohledu tedy doporučujeme buď se obrátit na bytového designéra, nebo si alespoň vyžádat vzorky.

Jaký zvolit dezén?

Málokdo má takovou představivost, že si daný vzor dokáže představit na všech stěnách. Obecně si dejte pozor na velké vzory, které je vždy lepší aplikovat spíše parciálně. Třeba jen na část stěny. Jsou-li v hledáčku vašeho zájmu decentní vzory, vybírejte v sekci skandinávské tapety, ve které si vybere snad každý. V žádném případě se nerozhodujte jen na základě obrázků na internetu. Tapetu si musíte prohlédnout v reálném světle a také si ji osahat.

Světlé, nebo tmavé?

Co se barev týče, zde platí stejná pravidla jako pro výmalbu. Pro malé pokoje jsou tedy vhodné tapety světlých a jasných barev, jež dokážou místnost opticky zvětšit. Do velkých pokojů se pak nemusíte obávat použít tapety tmavších odstínů.

Publikováno: 08. 10. 2018

Kategorie: Interiér

Autor: administrator

Tagy: výmalba nebo tapety