Jak na vlhké zdivo v domě?

Nadměrná vlhkost se netýká jen starších staveb s vysloužilou izolací, ale i novějších domů, které nebyly postaveny s ohledem na podmínky v daném místě. Někdy jde o pár menších flíčků, jindy o větší mapy nebo dokonce opadané zdivo a výskyt plísně. Řešíte-li podobné potíže i vy, budou se vám hodit následující tipy.

V novostavbách se vlhkost drží

Pokud jste se nastěhovali do novostavby, smiřte se s tím, že budete několik následujících let zápolit s vlhkostí. Není to nic neobvyklého, protože vnitřní omítky a nátěry nestačily důkladně vyschnout. Vlhkost a plísně podporují i dobře těsnící okna. Co s tím? Začněte více větrat – v zimě krátce a intenzivně, v létě klidně nepřetržitě. Dle odborníků může pomoct i metoda tzv. tepelných šoků, kdy se místnost vytopí na vysokou teplotu a poté rychle ochladí větráním. Snažte se nevytvářet další vlhkost (např. sušením prádla, sprchováním, vařením) a měřte míru vlhkosti vlhkoměrem. Ideální je 45 – 60 % vlhkost vzduchu, při vyšší dochází ke vzniku plísní, při nižších hodnotách je vzduch příliš suchý.

Někdy je efektivní jen sanace zdiva

Samozřejmě se může stát, že problémy s vlhkostí přetrvají a narostou do mnohem větších rozměrů. Důvodem může být nevhodná izolace – pak je vhodné provést sanaci, s jejíž průběhem vás seznámí odborníci. Použitá technologie závisí na vlhkosti, salinitě, složení a stavu zdiva, přístupu ke stavební konstrukci a dalších aspektech. V praxi má sanace vlhkého zdiva následující podoby:
  • izolace nerezovými plechy
  • chemická injektáž
  • svislá izolace
  • aktivní elektroosmóza
  • podřezání řetězovou pilou
  • podřezání diamantovým lanem
Poslední zmíněná metoda - podřezání zdiva diamantovým lanem - se aplikuje u všech typů vlhkého zdiva, a to následujícím způsobem: Do předem vyvrtaných otvorů se vloží řezné lano a pomocí kladek se vytvaruje rovina řetězu. Lano s nalepenými průmyslovými diamanty bez problémů prořízne i nejtvrdší materiály. Potí se do drážky vloží identická izolace jako při podřezání řetězovou pilou. Mezi největší výhody této metody je 100 % účinnost, možnost použití na všechny druhy zdiva, tvrdé cementové malty a betonu, možnost vedení vertikálního řezu a v absence průběžné ložné spáry.
Chcete-li se o sanaci vlhkého zdiva poradit s odborníky, obraťte se na odborníky ze společnosti Františka Hróze. Další informace najdete na www.izolacehroz.cz.