Jak správně vybrat interiérové dveře?

Máte pocit, že vaší domácnosti chybí k dokonalosti jen malý krůček? Máte dobře našlápnuto, ale stále jste své mistrovské dílo nedotáhli ke zdárnému konci, a to jednoduše proto, že jste zapomněli na dveře. A teď nemáme na mysli ty vchodové, ale všechny ostatní – tedy interiérové. Chcete-li umocnit celkovou atmosféru z jinak perfektního bydlení, pořiďte si dveře, na které se budete každý den rádi koukat, a ještě raději je otevírat. Nevíte, jak na to? Pak se vám bude hodit následující manuál.

Jakou zvolit výplň?

Jedním z kritérií výběru interiérových dveří je výplň. Tu byste měli vybrat podle toho, kde budou dveře umístěny a co všechno budou muset strpět. Standardní výplní je voština – lehký papír formovaný do tvaru včelích pláství. Voština je populární především díky příznivé ceně. Ta se však logicky podepisuje na nižší odolnosti. Pro vás to znamená jediné – dveře z voštiny umístěte pouze v případě, že nebudou nadměrně namáhány. Pevnější a mohutnější než voština je DTD – děrovaná dřevotřísková deska. Dveře z tohoto materiálu jsou těžší, déle vydrží a lépe izolují hluk. V podstatě jde o dobrou volbu pro většinu domácností. O něco dražší, ale odolnější proti namáhání a proražení jsou dveře z plné dřevotřískové desky. A po čem sáhnou fajnšmekři? Po „nesmrtelných“ dveřích z masivu. Dřevěné dveře jsou zdravotně nezávadné, vynikají dlouhou životností (lze je renovovat) a jejich krása je jedinečná. Vyrábí se v klasickém i moderním designu, a hodí se tak do všech typů interiérů. Sice si za ně připlatíte, ale za to se vám mnohonásobně odvděčí svými vlastnostmi.

Jaký zvolit povrch?

Pokud si nevyberete dřevěné dveře, budete si moct vybrat některý z mnoha druhů povrchů. Opět byste měli přihlédnout k reálným hrozbám (domácí mazlíčci, děti...) a sáhnout po materiálu, který vám udělá dobrou službu. Cenově nejdostupnější variantou je fólie. Nemáte-li vysoké nároky a nebudete-li dveře příliš zatěžovat, budete s těmito dveřmi spokojeni. Střední zatížení však vyžaduje jiný typ povrchu. Dobrou volbou je CPL – střednětlaký laminát. Není drahý a na první pohled vypadá jako pravé dřevo. Oproti přírodnímu materiálu má jednu podstatnou výhodu – zachovává si svůj původní vzhled a nemění barvu kvůli dopadajícímu UV záření. Dveře s povrchovou úpravou z laminátu již vydrží horší zacházení, a navíc se snadno udržují, protože je nepoškodí ani silnější čistidla (pozor – na mysli máme ta, která jsou k čištění tohoto typu povrchu určena!). Ještě odolnější alternativou je HPL - vysokotlaký laminát. Neváháte-li si připlatit, můžete zvolit dýhu. Tenká vrstva dřeva vypadá luxusně, ale počítejte s náročnější údržbou (přeci jen jde o dřevo) a vyšší náchylnost k poškození.

Jaké zvolit otevírání?

Poměrně zásadním kritériem je výběr způsobu otevírání. Neměli byste zapomínat, že na trhu nejsou pouze klasické otočné dveře usazené v zárubních, ale také posuvné dveře. Velmi elegantní řešení představují stavební pouzdra. Atraktivní stavební prvek nabízí možnost, jak ušetřit spoustu prostoru a nastolit v interiéru jedinečnou atmosféru. Jde o jakousi kapsu ve stěně (může být zděná, nebo ze sádrokartonových příček), do které se zasouvá dveřní křídlo. Součástí pouzdra jsou kromě kapsy také dorazový díl a vodící kolejnice s posuvnými vozíčky. Vodící kolejnice se obvykle nachází v horní části systému.

Dobrá rada na závěr

Ať už nakonec zvolíte jakoukoliv variantu, pamatujte si, že se vždy vyplatí si připlatit za kvalitní interiérové dveře. Budou vás stát o něco více než levnější výrobky, ale přinesou vám více užitku a vydrží krásné i po mnoha letech provozu. Dokonalá domácnost se bez nich neobejde!

Publikováno: 12. 11. 2017

Kategorie: Stavba & rekonstrukce | Stavba & rekonstrukce

Autor: administrator

Tagy: jak vybrat interiérové dveře