Jak vybrat správnou pásovou brusku?

Pásová bruska je „must have“ příslušenství každého kutila, který pracuje se dřevem, plastem či kovem. Hravě s ní zarovnáte plochu nebo odstraníte barvu. Pokud vám v dílně chybí, napravte to a pořiďte si model s odpovídajícími parametry. Jak ale k výběru přistupovat a na co se zaměřit? Nejdůležitější odpovědi na otázku, jak vybrat pásovou brusku, najdete v tomto článku.

Klíčové vlastnosti pásových brusek

Výběr pásové brusky není komplikované, musíte si však ohlídat některé důležité parametry. Rozhodující jsou především příkon motoru, vlastnosti brusného pásu a mechanismus jeho výměny. Pozornost věnujte také příslušenství. Podívejme se na jednotlivé vlastnosti podrobněji.

Výkon motoru pásové brusky

O tom, jak bude práce s pásovou bruskou efektivní, rozhoduje velikost příkonu motoru. Zpravidla narazíte na hodnotu kolem 950 W, což je pro běžného uživatele naprosto dostačující. Zároveň však platí, že pro práci na větších plochách jsou vhodná zařízení s vyšším příkonem.

Vlastnosti brusného pásu

V případě brusného pásu hrají roli dva parametry, a to jeho velikost a zrnitost. Ruku v ruce s rozměrem pásu jde praktické využití pásové brusky – některé nástroje nahradí pilník, jiné jsou dobrou volbou i pro borušení velkých ploch. Zrnitost pak udává, jak jemného výsledku broušením dosáhnete. Větší číslo značí jemnější opracování. Účel, pro jaký je brusný pás určen, závisí na druhu pojiva a zrna. Například brusné pásy na kov mají zrno zirkonové, se dřevem si zase poradí korundový pás. Pro odjehlování, odstranění rzi nebo barev, předleštění apod. je správnou volbou brusné rouno.

Výměna pásu

Pro uživatele, který má v plánu používat pásovou brusku často, je důležitá také jednoduchá a komfortní výměna brusného pásu, jež se rychle opotřebovává. Ideální je mechanismus na bázi upínací páky.

Příslušenství

Jakými dalšími vlastnostmi by mohla oplývat vaše budoucí pásová bruska? Třeba mechanismem pro upevnění ke stolu, sběrným vakem či možnosti připojení k externímu odsávacímu systému (např. průmyslovému vysavači). Tip na závěr: V  dílně by se vám mohla hodit také excentrická bruska. Přečtěte si o ni více zde.

Publikováno: 23. 05. 2021

Kategorie: Dílna a hobby

Autor: administrator