Jaká psí plemena pro rodinu s dětmi?

Rozhodli jste se pro pořízení psa a nemáte s chovatelstvím žádné předchozí zkušenosti? Pak vězte, že výběr plemena, jakožto i konkrétního jedince, je významný krok. Pes bude vaši rodinu provázet po mnoho let. Stane se její nedílnou součástí a bude s vámi sdílet každodenní radosti i útrapy. Nepřestávejte číst a dozvíte se několik podstatných informací, kterými byste se měli při výběru pejska řídit.

Musí mít rád děti a tolerovat ostatní členy domácnosti

Na pomyslném žebříčku vlastností, kterými by měl váš budoucí čtyřnohý kamarád oplývat, je dobrý vztah k dětem. Některá plemena se do rodiny vyloženě nehodí, protože mají sklony k agresivitě a nevypočítatelnému chování. Jiná jsou naopak pověstná tím, že si s dětmi ráda hrají a brání je. Vztah k dětem nepodceňujte ani v případě, že potomka zatím nemáte. V budoucnu se může situace změnit. K ideálním adeptům patří maltézský psík, beagle nebo mops. Z větších plemen pak labrador nebo zlatý retrívr.

Bydlíte v bytě, nebo v rodinném domku?

Spousta lidí si myslí, že menší plemena jsou automaticky vhodná do bytu, a že větší psi potřebují velkou zahradu. Pravdou je, že německá doga (mimochodem skvělý pes do rodiny s dětmi!) preferuje gauč a není příliš náročná na pohyb, zatímco některá menší plemena vyžadují několikahodinové procházky každý den. Proto si předem ujasněte, jestli pejskovi dokážete dopřát všechno potřebné. Zvažte i zdánlivé detaily. Některá plemena vyžadují zvýšenou péči o srst. Nebudou vám vadit všudypřítomné chlupy a budete mít dost času na vyčesávání?

Přečtěte si charakteristiku nejoblíbenějších plemen a rozhodněte se

Pokud vás předchozí odstavce neodradily a stále jste pevně přesvědčeni o tom, že pejsek do vaší rodiny patří, podívejte se na oblíbená plemena. Přečtěte si zajímavé články, porovnejte charakterové vlastnosti a vyberte si pejska jako stvořeného právě pro vás. Zajímavé informace o psech najdete na tématickém portálu infopes.cz.