Vybíráte nová okna? Vsaďte na hliníková

Majitelé nemovitostí, kteří se rozhodli vyměnit letitá okna, anebo staví nemovitost a budou je pořizovat poprvé, volí mezi několika materiály, z nichž se vyrábí. Plast, dřevo, dřevohliník, hliník, každý má své specifické vlastnosti, a je na každém, která u něj vyhrají. Čím vás překvapí a potěší ta či ona okna?

Plastová okna a jejich cenová dostupnost

Cenově velmi výhodná jsou bílá plastová okna. Proto patří mezi nejprodávanější. Najdeme je u starších domů, ale i u novostaveb, paneláků nebo bytových domů. Okenní rámy jsou vyrobeny z plastových profilů o více komorách. Zpravidla do největších bývá vsazen ocelový profil. Lepší tepelnou izolaci představuje vyplnění komor polyuretanovou pěnou. Už se na trhu nachází i plastová okna se zapěněnými dutinami bez ocelové výztuhy, jež mají výborný součinitel prostupu tepla U.

Krásná dřevěná okna

Eurookna, jak se jim také říká, mají rámy z třívrstvých či čtyřvrstvých lepených hranolů z dřevin jako modřín, dub, smrk atd. Tato okna je nutné povrchově upravit, Používají se k tomu elastické akrylové barvy a lazury. I tato okna můžeme vidět jak u nových staveb, tak na starších zrekonstruovaných nemovitostech. Pokud je dřevo přiznáno a podpořeno, jde o velmi hezká i kvalitní okna.

Což takhle hliníková okna?

Z profilů jsou vyráběna i hliníková okna, jež mají více komor. Také mají vždy přerušený tepelný most a nedílnou součástí je středové těsnění. Hliníkové profily od předních výrobců plní požadavky pro výstavbu nízkoenergetických i pasivních domů. Samozřejmě jsou využívány i u klasických rodinných, komerčních nebo bytových domů. Aktuálně jsou velmi žádaná pro jejich moderní a reprezentativní vzhled. Tato okna vynikají svou dlouhou životností i, tvarovou stálostí, proto je hliník výborný pro řešení velkých prosklených ploch nebo dveří. Vydrží i v případě značného namáhání nebo vystavování náročným povětrnostním podmínkám a teplotám. Jestliže u oken chcete zvolit trojsklo, tíha okna bude o třetinu větší, než u dvojskla. Hliník tuto zátěž zvládne i při velkých plochách skleněných výplní. Ve srovnání s plastovými okny má hliník menší než poloviční tepelnou roztažnost. I jejich bezpečnostní parametry jsou výborné jak při požáru, tak snaze o vloupání se do nemovitosti. Hliníková okna mohou mít lesklý, matný či strukturovaný povrch, lze je lakovat do barev vzorníku RAL, a tak má každý nakupující nespočet možností. Životnost povrchové úpravy je v tomto případě asi 20 let, což je ve srovnání s plastovými a dřevěnými okny mnohem lepší. Zvolíte-li pro svá okna hliník, nebudete litovat. Je ideální i pro použití na hliníkové dveře, zastřešení terasy, zhotovení pergoly nebo třeba stání pro auto i zimní zahradu.

Publikováno: 25. 11. 2021

Kategorie: Stavba & rekonstrukce | Stavba & rekonstrukce

Autor: administrator