Jaké materiály lze použít na zahradní chodníky?

Zahradní cesty tvoří nejčastěji spojnici mezi obytnou částí zahrady se zákoutím okrasným či užitkovým. Proto je potřeba v jejich provedení spojit funkčnost s estetikou a vytvořit tak chodník, který nejenže dovede každého, kam potřebuje, ale bude celkovým vzezřením citlivě doplňovat aranžmá zahrady.

Dřevo do zahrady zkrátka patří

Kdo má rád přirozenost sáhne při vytváření zahradního chodníku po dřevu. To má v zahradě své nezastupitelné místo. Kromě toho, že z něho jednoduše vytvoříte jakýkoliv prvek včetně chodníku, vyvolá atmosféru, která zútulní i nevzhledné zátiší. Pro zahradní cesty volte dřevo tvrdé s kvalitní impregnací a povrchovou úpravou, odolné vůči hnilobě a popraskání. I přes kvalitní ošetření bývá životnost dřevěných zahradních chodníků ve srovnání s ostatními materiály poměrně nízká.

Kámen vydrží na místě několik desetiletí, ale nepatří k nejlevnějším

Vyžadujete-li od cestičky vysokou životnost, sáhněte raději po kameni, který má v zahradě také své nezastupitelné místo a ve srovnání se dřevem vychází náklady na jeho údržbu výrazně lépe. Při pořizování dlažby na zahradní chodník z přírodního kamene dbejte především na to, aby byl její povrch neklouzavý a dalo se na ní bezpečně pohybovat i za deště a mrazu.

Finančně zajímavé a trvanlivé jsou i betonové dlažby

Beton představuje v oblasti zpevněných zahradních povrchů velice zajímavou alternativu k přírodnímu kameni. Kromě toho, že je od něho téměř k nerozeznání, je možné jeho povrch ošetřit protiskluznou úpravou, zvyšovat jeho odolnost nátěry a impregnacemi a pohrát si i s tvarem jednotlivých dlaždic. Betonové dlažby svým vzhledem v mnohých případech napodobí i cihly, starou dlažbu nebo dokonce dřevo. Jedna z výhod betonu spočívá v tom, že jej lze využít pro několik účelů najednou a sjednotit tak vzhled celého prostoru. Na zahradní chodník můžete položit broušenou tryskanou dlažbu s výrazně protiskluzným povrchem. Na příjezdové prostory a parkoviště se pak nejlépe hodí zámková betonová dlažba, kterou lze více zatěžovat.

Publikováno: 31. 08. 2019

Kategorie: Zahrada | Úprava zahrady

Autor: administrator