Obvykle zatracovaný plast boduje. Plastové palety jsou výhodnější než dřevěné

Bývá považovaný za neekologický. Rovněž zbytečně drahý. A vidíte, pokud jde o palety používané pro logistiku a skladování, není tomu tak. Plastové palety bývají přes svoji vyšší pořizovací hodnotu ve výsledku rentabilnější. Rozhodně i ekologičtější.

Když je něco ze dřeva, nemusí to být ještě ekologické

Typickým příkladem jsou dřevěné palety. Máme pocit, že díky používanému materiálu, dřevu, budou hned ECO. Vždyť se vyrábí z obnovitelné suroviny. Jenomže když se na palety podíváme blíže, zjistíme, že je to trochu jinak. Dřevěné palety se téměř nerecyklují, ani se mnohdy opakovaně nepoužívají (kromě EUR palet). Měly by se opakovaně používat a recyklovat častěji, ale nevyplatí se to u všech. Jejich pořizovací cena je nízká. Často se tak používají jako jednorázové. Jelikož dřevo není odolné povětrnostním vlivům, musí se též palety chemicky ošetřovat, což zvyšuje zátěž pro životní prostředí.

Protikladem, pokud jde o životnost, bývají plastové palety

Společnost Schoeller Allibert produkuje opakovaně použitelné a současně recyklovatelné plastové palety. Vyrábí se z recyklovaného plastu a po skončení své životnosti se palety opět recyklují. Odpad tak zůstává surovinou a firma se drží pravidel cirkulární ekonomiky, díky čemuž přispívá k trvale udržitelnému rozvoji. Plastová paleta Schoeller Allibert vydrží několik cyklů. Je omyvatelná, takže ani znečištění, či požadavek některých provozů na dokonalou hygieničnost, ji předčasně nevyřadí. Palety však mají řadu dalších vlastností, které prospívají ekologii. Například díky své nízké hmotnosti zmenšují uhlíkovou stopu v dopravě. Mimochodem právě nízká hmotnost předurčuje plastové euro palety k použití i v letecké přepravě.

Na co se palety z plastu hodí?

Plastová euro paleta Schoeller Allibert v rozměru 1200×800 mm je jen jednou z plastových palet v sortimentu společnosti. Nabízí se též další rozměry. Ty nejžádanější najdete pod názvem H1 a RackPal. Palety se vyrábí ve variantách heavy, medium a light. Plastové palety jsou připraveny pro použití v logistice, v dopravě i pro skladování. Dokonale si rozumí s moderní manipulační technikou. Dnes bývají nezbytné v automobilovém průmyslu, v maloobchodu, využívají se ve farmacii, v potravinářském průmyslu a na mnoha dalších místech. Stále častěji však nahrazují dřevěné palety, a to i v pro tento typ palet tradičních segmentech. Jsou bezpečnější, ekonomičtější a ekologičtější.

Stále vám připadá, že dát za plastovou paletu dvoj až trojnásobek ceny je příliš?

Rozdíl v ceně maže delší životnost a opakovaná možnost použití plastových palet. Další skvělé vlastnosti plastových palet jsou benefitem navíc. Navíc firmy, které se snaží zanechávat za sebou co nejmenší uhlíkovou stopu a přispívat životnímu prostředí, by měly používat výhradně ekologičtější plastové palety. Cena dřevěných palet podle výrobců navíc zdražuje, takže proč nevsadit rovnou na ty lepší z plastu?

Publikováno: 11. 06. 2021

Kategorie: Dílna a hobby

Autor: administrator