Jaro je tady a s ním i čas malování a lakování. Zahalte domov do čerstvých barev!

S příchodem jara roste nejen u většiny domácích kutilů energie a chuť do práce, což lze skvěle zužitkovat při úpravách nedostatků v interiéru i exteriéru, jež po zimě vykoukly na povrch. Jarní práce bývají většinou soustřeďovány kolem domu a na zahradu, i když by si trochu péče zasloužil i interiér. Přesto, že jsou Češi kutilové a jejich pověstně zlaté ručičky zvládnou stvořit nejeden zázrak, při malování, výběru barev i samotném slovním spojení barvy laky je však stále ještě občas zamrazí. Penetrace, správný druh barvy na zeď či dřevo i barevné ladění se při úpravách domácnosti mohou stát nepříjemnou komplikací. Jak tedy vybrat správný druh i odstín, tak abyste na svou práci mohli být opravdu pyšní?

Jaké odstíny zvolit?

Barvy v interiéru jsou velice diskutovanou záležitostí, samozřejmě tomu není jen tak. Jedná se totiž o takzvanou psychologii barev, která má velký vliv na to, jak se v daném pokoji cítíme. Některé barvy a materiály mohou zvětšit či rozzářit prostor, jiné zase působí uklidňujícím dojmem a dokážou z pokoje udělat příjemné hnízdečko. Záleží tedy především na tom, jakým dojmem chcete, aby daný pokoj působil. Velkou roli hrají také velikost oken a celkové prosvětlení konkrétní místnosti. V obývacím pokoji jsou často pro optické zvětšení využívány světlejší odstíny. V případě, že však chcete pokoj spíše útulný, vsaďte na barvu tmavou. V tomto případě ovšem pozor, barvy stěn mohou značně komplikovat výběr vhodného nábytku. Pro obývací pokoj se nedoporučují výrazné barvy, poklidnou atmosféru této místnosti by totiž mohly značně narušit. Ložnice skýtá, co se týče barev, širokou škálu možností, je však nezbytné držet se výhradně u světlých odstínů, díky nimž si budete moci dopřát klidný odpočinek bez výrazných rušivých elementů. Pro koupelnu bývají nejčastěji voleny bílá či světle modrá barva, dokážou prostor zvětšit, a navíc efektivně prosvětlit. V případě kuchyně můžete svoji fantazii nechat řádit. Tento prostor totiž snese skoro jakoukoli barvu. Barvy se snažte vybírat zároveň s barvou osvětlení, na celkový dojem má totiž také značný vliv. Širokou nabídku kvalitních barev, laků i ostatních malířských potřeb dnes naleznete u mnoha prodejců. Vždy je ovšem jednodušší, když narazíte na kompletní sortiment barvy laky na jednom místě, a navíc za příjemné ceny.

Jak na barvy laky?

Při výběru barvy je důležité dbát především na její určení. Barvy na zeď, dřevo, kov nebo beton, člověk se snadno může přehmátnout. Pokud byste použili barvu na dřevo na stěny v ložnici, vesmír by asi nevybuchl, ale s výsledkem byste určitě nebyli na sto procent spokojeni. Do interiéru tedy volte kvalitní barvy k tomu určené. Chcete-li vdechnout nový život dřevěným prvkům vaší domácnosti, tuto službičku vám spolehlivě zařídí laky na dřevo. Vybrat si můžete v různých stupních lesku i odstínech. Kvalitní laky dokážou spolehlivě ochránit povrch dřeva, a navíc krásně zvýrazní jeho strukturu. Velkým hitem se v poslední době staly vodou ředitelné barvy i laky, zajistí jednoduchou aplikaci a nemají ani tak výrazný zápach, jako běžné prostředky.

Štětec nebo váleček?

Po výběru vhodného odstínu nastává čas velkých příprav. Nejdříve je nutné seškrábat starou malbu, dosáhnete tak lepšího překrytí i struktury. Po očištění stěny je dobré zatmelit díry, aby nekazily celkový dojem. V této chvíli přichází na řadu Ceresit, který efektivně ničí mastnotu, plísně a zamezuje vlhkosti povrchu. Pokud nechcete svou krásnou dřevěnou podlahu ozdobit barevnými kapkami, je nutné zakrýt veškerá místa, kam by se barva neměla dostat. Máte-li připravené náčiní, můžete začít penetrovat. Tento krok zajistí sjednocení povrchu a také jeho lepší savost. Nyní je vše připraveno pro finální a nejdůležitější krok – malování. Ideálně začněte drobnějšími plochami a detaily, tedy například prostorem kolem zásuvek nebo lišt, pro které se nejvíce hodí štětec. Následně se můžete s válečkem vrhnout na zbytek povrchu. Barvy je vhodné vždy nechat schnout minimálně několik hodin. Pak se můžete už jen těšit z dobře odvedené práce.

Publikováno: 16. 03. 2019

Kategorie: Interiér | Trendy a design

Autor: administrator