Účty za teplo představují významnou výdajovou položku drtivé většiny českých domácností. Ke správnému rozúčtování spotřebované energie slouží měřiče tepla, která jsou podle evropské legislativy a příslušné české vyhlášky povinné. Zařízení přesně sleduje spotřebu v jednotlivých bytových jednotkách a umožňuje spravedlivé rozdělení nákladů.
Konkrétně se jedná o směrnici Evropského parlamentu č. 2012/27/EU a vyhlášku č. 194/2007 Sb. Zákony nařizují majitelům domů instalaci měřičů nebo indikátorů spotřeby tepla na vnitřní rozvody tepla.
Zatímco dne je měření tepla zakotveno v zákoně, dříve byly měřiče nadstandardním vybavením nadstandardních bytů. Bytová družstva a majitelé domů dnes mají jasno. Nyní musí měřidlem tepla nebo indikátorem disponovat každý objekt, kde se teplo rozúčtovává. Jedinou výjimkou jsou místa, kde k rozúčtování tepla nedochází (např. hotely). Skutečnost, že jsou měřiče povinné, samozřejmě neznamená, že nájemníci musí provádět rozečet na základě naměřených hodnot. Mohou se domluvit i na jiném způsobu rozúčtování, avšak pouze za předpokladu, že se shodnou všichni nájemníci.
Moderní měřiče tepla umožňují rychlé, snadné a přesné měření
Indikátory, které se v současné době používají k měření tepla, vychází z elektronických měřičů tepla z konce 80. let minulého století. Jsou však konstrukčně jednodušší a zároveň spolehlivější. Některá dražší zařízení disponují nejmodernějšími mikroelektronickými součástky a nabízí pokročilé funkce a široké komunikační možnosti. V praxi jde například o bezdrátovou komunikaci pro rychlé dálkové odečty (tzv. smartmetering).
Chcete-li se o problematice měření tepla dozvědět více, pokračujte na www.mereni-tepla.cz. Společnost INMES se zabývá prodejem a montáží kvalitních výrobků a pomůže vám s výběrem vhodného indikátoru s ohledem na vaše potřeby.