Nové byty lákají zájemce nízkými náklady za energie i zajímavým dispozičním řešením

Vlastní bydlení neznamená jen úlevu od nájmu a konec závislosti na majiteli nemovitosti. Nové byty nabízí v dnešní době potenciálním zájemcům daleko více, než by mohli ještě před pár lety očekávat. Hledáte nové místo pro život nebo se zajímáte se o moderní trendy na současném realitním trhu? Chcete se dozvědět, proč se menší bytové jednotky těší větší oblibě než dříve, a jak lze prakticky využít každý centimetr v malém bytě, abyste se v něm cítili komfortně? To vše a ještě něco navíc se dočtete v tomto článku.

Nové byty v energeticky soběstačných domech

Nízkonákladové rodinné domy se již mnoho let staví, jak je to ale v případě bytů? Dá se pořídit takový, jehož náklady na energie nerostou do nebeských výšin při vyšší spotřebě? Odpověď je ano, ale v České republice jsou podobné developerské projekty teprve v plenkách. České stavební společnosti se však nechávají inspirovat zahraničními trendy, kde je tento druhy bydlení velmi žádán. Například ve Švédsku či Německu již několik let vznikají bytové domy osazené fotovoltaickými elektrárnami, jež zajišťují levný zdroj energie všem jednotkám v domě.

Proč roste poptávka po malých bytech

Většina mladých lidí, kteří se rozhodnou osamostatnit se a najít si bydlení, hledá jako startovací byt něco menšího. Stejně tak tomu je v případě párů či dokonce rodin, které mají omezené finanční možnosti, nebo chtějí bydlet v centru metropole, kde jsou ceny realit několikanásobně vyšší v porovnání s menšími městy. V takovém případě je neodradí ani fakt, že cena za metr čtvereční je v případě malého bytu často vyšší než u bytu velkého. Bydlení na malém prostoru nabízí několik zásadních výhod, které často hrají roli při výběru nového domova.
 • Nižší náklady na energie (především vytápění)
 • Menší náročnost na úklid
 • Kompletní využití celého prostoru
 • Nižší pořizovací cena

Moderní zařízení do garsonky – jak získat více prostoru

Nebojte se velkých změn! Rozdělení garsoniery na několik sektorů dodá vašemu domovu útulnou atmosféru a moderní vzhled. Klasické příčky jsou již překonány mnohem decentnějším řešením. Prostor na spaní, společenské místo a kuchyň můžete jednoduše oddělit následujícími pomůckami:
 • Posuvné stěny – jedná se o typické zařízení japonských příbytků, které je velmi praktické a estetické
 • Textilní závěsy – moderní a levný způsob, jak schovat rozestlanou postel před návštěvou
 • Vestavěné patro – poskytne zázemí pro spaní či čtenářský koutek. Získáte díky němu spoustu místa navíc. V některých obchodech můžete zakoupit rovnou patrovou postel, pod kterou lze umístit třeba gauč nebo pracovní stůl.

Grilování na terase, zimní zahrada na balkoně a další trendy současné doby

V každé době se těší oblibě trochu jiný druh bydlení. V té současné jsou to především byty, které disponují předzahrádkami, terasami nebo alespoň balkony. Ať už za to může složitá situace kolem pandemie koronaviru a nařízení s ní spojenými, nebo se jedná prostě jen o nastavený trend posledních let, jsou tyto součásti stále více žádány novými zájemci o bydlení. Externí prostory nabízí svým majitelům možnost trávit volný čas na vzduchu, aniž by museli opustit své obydlí. Jedná se tak o velice komfortní prvek velkých i malých bytových jednotek. Využití těchto prostor může mít různou podobu:
 • Zimní zahrady
 • Místo pro oslavy a venkovní kuchyně
 • Opalovací koutek
 • Úložný prostor pro kola, sušení prádla, kuřárna, apod.
Nyní už máte přehled o některých trendech současného moderního bydlení. Dočetli jste se, proč se vyplatí investovat do menšího bytu, a jak s malými prostory naložit. Dozvěděli jste se, že v zahraničí vznikají nízkonákladové bytové domy, jež jsou inspirací pro české stavební společnosti. A víte také, že při výběru nového domova, je třeba zvážit, zda k životu nepotřebujete také kousek toho místa na slunci. A jak vnímáte moderní trendy bydlení vy? Co je pro vás důležité při výběru nového domova? Dáváte přednost velkému prostoru, nebo raději ušetříte a jste spokojeni i s menším bytem? Velmi nás potěší, když se s námi o své názory podělíte v komentářích.

Publikováno: 08. 03. 2021

Kategorie: Reality | Reality

Autor: administrator