Perský koberec: Klenot interiéru a skvělá investice

Máte bokem větší finanční obnos, který byste rádi investovali do svého bydlení a zároveň chcete investovat? Pořiďte si „peršana“ a spojte příjemné s užitečným. Na mysli však nemáme domácí zvířátko, byť je perská kočka velmi elegantním společníkem. Z investičního hlediska je mnohem zajímavější perský koberec původem z Íránu. Popularitu si získal prvotřídní kvalitou, dlouhou životností a vzhledem. Kolik za něj zaplatíte, je otázkou vašeho rozpočtu. Mohou to být i stovky tisíc korun – v závislosti na stáří, velikosti, způsobu zpracování a dalších kritériích.

Pozor na falzifikáty a neoriginální zboží

Perský či orientální koberec je atraktivním sběratelským artiklem a není divu, že na trhu figuruje spousta obchodníků s neoriginálními kusy. Proto buďte při výběru maximálně obezřetní a držte se základních pravidel. V prvé řadě by vás měl zajímat certifikát pravosti země původu, dále pak počet uzlíků na metr čtvereční. V případě kvalitnějšího kusu by jich mělo být zhruba tisíc. Padělek poznáte také podle toho, že vrchní vzor neuvidíte na spodní straně. U ručně tkaných koberců jde vidět z obou stran, zatímco u strojové výroby nikoliv. A co se týče původu, znalec jej dokáže poznat na základě vzoru. Cena perského koberce se může významně lišit i na základě regionu, ve kterém byl vyroben.

Koberec, který je krásný a jehož cena průběžně roste

Zatímco běžný koberec časem sejde a bezprostředně po koupi jeho cena klesá k nule, u perského koberce je tomu jinak. S přibývajícími léty cena poroste, takže jej lze považovat za poměrně bezpečnou investici. Samozřejmě za předpokladu vhodně zvoleného kusu a správné údržby.

Kde seženete originální perské koberce?

Neriskujte, že utratíte spoustu peněz za koberec minimální hodnoty, a raději se obraťte na prověřeného prodejce, který garantuje originalitu. Orientální koberec – Buchara si můžete prohlédnout na buchara.cz i v pražské kamenné prodejně, kde vám bude k dispozici kvalifikovaný personál.

Publikováno: 21. 10. 2018

Kategorie: Interiér | Interiér

Autor: administrator

Tagy: buchara | orientální koberce | perské koberce