Pomůcky a příslušenství, bez nichž se neobejdete při svařování

Mnozí domácí kutilové se nebojí pouštět ani do relativně náročných činností, při kterých je zapotřebí dbát na zvýšenou ochranu zdraví a bezpečnost. K těmto úkonům se nepochybně řadí svařování. Na co byste neměli zapomenout, chcete-li začít svařovat a nemáte zatím dostatek zkušeností?

Výběr svářečky

Základem při této práci je samozřejmě dostatečně kvalitní svářecí přístroj. Dnes už se ve specializovaných obchodech a eshopech dají pořídit moderní invertorové svářečky, s nimiž si hravě poradí každý zkušený domácí kutil a ocení je i mnozí profesionálové. Nejlevnější svářečky se dají koupit už v cenách kolem 4 tisíc korun, takže se nejedná o nějak zvlášť drahé přístroje. Důležité je si všímat například toho, jaký mají výkon, případně zda mají třeba funkci plynulé regulace proudu, přepěťové a proudové pojistky, indikátor zapnutí apod. Zásadním parametrem je pak průměr elektrod, který se v zařízení dá použít. S tím souvisí výběr samotných elektrod. Pro klasické svařování se asi nejvíce hodí wolframové elektrody, jež v obchodech najdete v běžných průměrech (2 – 3 mm), ale i v extrémních velikostech. Ty se už hodí spíše pro profesionální přístroje.

Ochranné pomůcky

Svět svářeček není jen o výběru samotného přístroje. Uvědomte si, že během svařování vzniká ostré světlo a z opracovaného materiálu odlétá velké množství jisker. Proto je nutné si chránit obličej a zbytek těla. Nezbytnou pomůckou, jež by vám ve výbavě neměla chybět, je svařovací kukla. V současnosti se asi nejvíce vyplatí samostmívací svařovací kukly, které mají automatickou regulaci zorníku dle toho, jak intenzivnímu světlu čelíte. Jejich výhodou je rovněž snadné sejmutí zorníku, díky čemuž nemusíte při pauze mezi svařováním z hlavy sundávat celou helmu. Nezapomeňte rovněž na kvalitní ochranné rukavice, dále se doporučuje při svařování nosit dlouhé oblečení, aby nedošlo ke vzniku popálenin na rukou a chodidlech.

Publikováno: 04. 11. 2021

Kategorie: Dílna a hobby

Autor: administrator