Pro a proti jednotlivých typů dílenských topidel

Odpovědí na otázku, jak zvýšit teplotu v dílně, garáži nebo na stavbě, je pořízení dílenského topidla. Zařízení umožňuje rychlé a krátkodobé dosažení tepelné pohody a může se hodit i k dlouhodobému provozu. K dostání je několik různých typů s odlišnými výhodami a nevýhodami. Pokud si nevíte rady s výběrem, řiďte se následujícími radami. Dílenská topidla lze rozdělit do několika kategorií podle způsobu ohřevu a druhu paliva. Základní kategorie tvoří plynová, naftová, elektrická topidla a infra topidla. Tip: S výběrem vhodného modelu vám rádi poradí odborníci na mobilní topidla ze specializovaného obchodu eprofi.cz. V nabídce zároveň najdete špičkové odlvhčovače Master za nejlepší ceny.

Plynová topidla

Plynové topidlo neboli plynový teplomet vyniká účinností a rychlostí ohřevu vzduchu. Teplo vyrábí tak, že pomocí hořáku ohřívá vzduch, který nasává elektrickým ventilátorem. Varianty bez ventilátoru pak k provozu elektřinu vůbec nepotřebují. K dostání jsou především topidla na propan-butan, nicméně některé značky vyrábí také zařízení na zemní plyn. Nevýhodou může být otevřený oheň – do některých provozů se nehodí. Stejně tak i fakt, že zařízení při výrobě tepla spaluje kyslík a produkuje spaliny, proto je nutné zajistit jejich odvod.

Elektrická topidla

Elektrické teplomety jsou tiché, nevyužívají otevřený oheň, nespotřebovávají kyslík a neprodukují spaliny. Ohřev vzduchu probíhá pomocí elektrické spirály nebo topného článku. Vzduch je přes jedno nebo druhé hnán ventilátorem – zařízení lze v případě potřeby používat i jako obyčejný ventilátor. Nevýhodou je fakt, že elektrické topidlo vyžaduje přístup k el. síti. Oproti ostatním typům je provoz dražší.

Naftová topidla

Naftová neboli diesel topidla excelují vysokou účinností vytápění i provozními náklady. Provoz je však podmíněn dostatečným větráním – při spalování nafty či LTO. Zařízení se vyrábí ve dvou různých variantách – s přímým a nepřímým spalováním.  

Publikováno: 18. 10. 2020

Kategorie: Dílna a hobby

Autor: administrator