Proč byste neměli podceňovat význam revize plynového kotle v domácnosti?

Když něco nemusíte, neznamená to, že byste neměli. Podle platné legislativy musí provádět provozní revize plynových kotlů všechny organizace na území České republiky. Povinnost zahrnuje jednu servisní prohlídku ročně (provádí ji servisní technik) a jednu provozní revizi každé tři roky (provádí ji revizní technik). Na domácnosti se zákonné nařízení nevztahuje, ale přesto je revize kotlů výrazně doporučována. Proč je tak důležitá?

Prevence až na prvním místě

Pravidelná servisní prohlídka plynového kotle vede ke včasnému odhalení poruch. Technik během kontroly odhalí, které součásti nefungují správně a mohly by zanedlouho způsobit větší poruchu. Díky včasnému zásahu minimalizujete riziko, že se kotel porouchá v tu nejméně vhodnou chvíli. Porucha plynového kotle uprostřed zimy, kdy je topná sezóna v plném proudu, nepatří k příjemným okamžikům. Na venkovním teploměru rtuť ukazuje záporné teploty a váš kotel vypoví službu… Nechcete-li nic podobného zažít, nechte kotel zkontrolovat technikem v předstihu. Ve chvíli, kdy se zařízení pokazí, bude na prevenci pozdě. Oprava může být náročná a domácnost zůstane bez tepla až několik dní. Dalším pádným argumentem pro revize plynu je riziko otravy osob nebo výbuchu. Zemní plyn nemá výraznou barvu ani zápach, ale může způsobit obrovské škody.

Kdy je vhodná doba na servisní prohlídku a revize?

Nečekejte na poslední chvíli a obraťte se na techniky před každým začátkem topné sezóny. Bude-li se vám kotel po skončení zimního období jevit v pořádku, vyčkejte s další kontrolou až na léto. Může se stát, že se poslední mrazy objeví i na přelomu dubna a května – pokud by kotel v této době procházel opravou, vaše domácnost zbytečně přijde o tepelný komfort.
Informace nám poskytli odborníci ze společnosti BL Facility, která zajišťuje revize plynových i jiných zařízení v Českých Budějovicích a okolí. Podrobnosti najdete na blfacility.cz.

Publikováno: 09. 09. 2016

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator

Tagy: revize plynového kotle | revize plynu v domácnosti