Průkaz energetické náročnosti budovy: Možná ho budete potřebovat i vy!

Stavíte? Pronajímáte? Rekonstruujete? V tom případě si nezapomeňte obstarat PENB neboli průkaz energetické náročnosti budovy. Pravděpodobně jste o dokumentaci slyšeli v souvislosti s novostavbami, nicméně jsou i další případy, kdy je zajištění „energetického štítku“ nezbytné. Neriskujte tučnou pokutu a raději si zjistěte vše potřebné. Základní informace a tip na užitečnou službu, díky které získáte průkaz online, najdete v následujících řádcích.

K čemu slouží PENB a kdo se bez něj neobejde?

Začněme obecnější charakteristikou. Průkaz energetické náročnosti budovy je dokument, jehož výstupem je vyhodnocení energetické náročnosti budovy – rodinného domu, bytového domu, administrativní budovy nebo veřejné budovy. Zároveň se vztahuje také na jednotlivé části budov. Na základě energetického štítku jsou budovy řazeny do jednotlivých kategorií, které slouží jako indikátor jejich energetické náročnosti. V kategorii A jsou nejúspornější budovy, v kategorii B energeticky nejnáročnější. penb Zákon o PENB vstoupil v platnost v roce 2009 a v dalších letech prošel novelizací. Momentálně se povinnost zajištění průkazu týká prodejců nemovitostí, pronajímatelů a uživatelů novostaveb, bytových domů, veřejných a administrativních budov. Štítek si musí obstarat také majitelé starších dokončených budov, které prochází výraznějšími stavebními úpravami. V praxi jde o rekonstrukce střech, zateplení nebo výměnu oken/dveří a další stavební práce, jejichž výsledkem je změna více než 25 % celkové plochy obálky budovy.

Neriskujte pokutu a zajistěte si průkaz energetické náročnosti budovy online

Pokuta ve výši až 100 tis. Kč (pro právnické osoby až 200 tis. Kč) je pádným argumentem k dodržení zákona. Nechcete-li riskovat problémy s úřady, nepodceňujte význam PENB a obstarejte si ho z pohodlí domova prostřednictvím služby ChciPrukaz.cz. Na webu najdete další informace související s danou problematikou a platný ceník štítků pro jednotlivé typy budov.

Publikováno: 24. 11. 2015

Kategorie: Finance | Energie

Autor: administrator

Tagy: penb | průkaz energetické náročnosti budovy