Tříkolka, nebo odrážedlo? Co je lepší pro začátek?

Období, v rámci kterého se malé dítě nevzdálí z místa, kam ho rodiče položí, netrvá příliš dlouho. Z novorozence se rychlostí blesku stává kojenec a ten se v období kolem jednoho roku života mění na batole. A právě batolecí věk vnímáme jako první velkou změnu. Dítko začíná lézt, brzy poté chodit, mluvit… a také se dožaduje prvního dopravního prostředku. Volba obvykle padá na odrážedlo či na tříkolku. Jakým typem vozítka je vhodné začít? Přečtěte si vše, co byste měli o sortimentu dětských vozidel vědět. Ještě před tím, než se zaměříme na výhody a vlastnosti jednotlivých typů dětských vozítek, odpovězme na zásadní otázku: Proč vůbec dítěti odrážedlo, tříkolku či jiný prostředek pořídit? Důvodů se nabízí hned několik. Děti jízdu milují a skvěle se při ní baví. Navíc posilují nohy, učí se držet balanc a připravují se na „dospělejší“ varianty, jako jsou koloběžka a kolo.

Kdy je vhodná doba na pořízení odrážedla?

Někteří rodiče s nákupem zbytečně spěchají a snaží se dítě postavit na odrážedlo v době, kdy se ještě příliš dlouho neudrží na nohou. Což je špatně – dítko by mělo v prvé řadě získat jistotu v chůzi bez opory na pevném povrchu – až poté může přesedlat na odrážedlo. Přesný věk tedy není možné určit, rychlost vývoje je u děti do značné míry individuální. Zatímco některá dítka poprvé zkouší odrážedlo již kolem jednoho roku, jiná potřebují mnohem více času. V každém případě však musí první odrážedlo odpovídat pevně stanoveným kritériím: stabilitě a nízké hmotnosti. Dobrou volbou jsou odrážedla se třemi nebo čtyřmi koly. Zároveň si ujasněte, kde se bude dítě s odrážedlem pohybovat a podle toho vyberte vhodný model. Pro domácí ježdění může být správnou volbou i lehká plastová motorka – ta ovšem při jízdě venku nepříjemně kodrcá. Do venkovního prostředí jsou lepší gumová (ovšem nikoliv nafukovací) kola, která jsou tichá a pevná. Že dítko z odrážedla vyrostlo, poznáte na první pohled. Při jízdě zaklání hlavu, čím dál více se hrbí a při odrazech dává kolena nad úroveň kyčlí. V takovém případě nezbývá, než pořídit vyšší model. Pro období kolem 2-3 let jsou určena odrážedla s většími koly a brzdou.

Kdy dítěti pořídit tříkolku?

Dětská tříkolka je správným řešením pro děti, které jsou při jízdě na odrážedle nesvé, protože ještě neudrží stabilitu. Kvalitní tříkolky disponují bezpečnostními prvky a vodicí tyčí, a proto ně na lze posadit děti o něco dříve, třeba i v devíti měsících. Zpočátku je hnací silou rodič, který tříkolku táhne, později – až si dítě na jízdu zvykne – může šlapat samo. Výhodou tříkolky je jistě i možnost nastavení výšky sedátka. Vozítko díky tomu roste společně s malým jezdcem.

Nejoblíbenější modely odrážedel a tříkolek pro děti najdete například v e-shopu ministerstvohracek.cz.

Publikováno: 22. 04. 2021

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator