Realitní slovníček, aneb abyste nenaletěli!

Aby se v tom čert vyznal. Hledáte ke koupi či pronájmu vhodný byt, sledujete inzerci a máte jasnou představu o tom, jak velké prostory byste potřebovali? Vaše snaha se ale nesetkává s kladnou odezvou? Skutečnost nekopíruje vaše požadavky? Možná se stala chyba v komunikaci. Málokdo totiž tuší, jaký je rozdíl mezi obytnou a užitnou plochou a plochou podlahovou a zastavěnou. Že jste o tom nikdy neslyšeli? Patrně proto má nakonec nemovitost jiné rozměry, než jste poptávali. Užitná plocha budovy se měří uvnitř vnějších stěn. Jde o celkovou plochu, kterou může osoba v nemovitosti skutečně užívat. Nezahrnují se do ní konstrukční prvky, jako jsou sloupy, komíny, plochy zaplněné topnými tělesy, schodišťové šachty, výtahy a jiné. Někteří makléři totiž používají rovněž pojem celková užitná plocha. Do ní pak započítávají nejen obytné místnosti, ale také balkony, terasy, lodžie, podkroví, sklepy či společné prostory, které uvnitř nemovitosti používají všichni vlastníci bytových jednotek. Právě zde může dojít ke zmatení pojmů, kdy se domníváte, že udané rozměry jsou rozměrem obytných místností. A není tomu tak.

Zorientujte se v názvosloví

Poněkud přesnějším výrazem je podlahová plocha. Patří do ní plochy všech místností bytu a jeho příslušenství, včetně interiérových chodeb a samostatných místností mimo byt (například komora nebo sklep). Podlahová plocha sklepů, které nejsou místnostmi (například sklepní kóje) a podlahová plocha balkonů, lodžií a teras se započítává jednou polovinou. Pokud má místnost šikmé stropy (podkroví), započítává se plocha až od výšky 1,2 metru. Nejlepší představu o samotném bytě podá obytná plocha. Znázorňuje součet všech místností, určených k trvalému bydlení o minimální ploše 8 metrů čtverečních. Do obytné plochy nepatří koupelna, sklep, balkon, komora, chodba, a ani kuchyně, pokud jde o prostor pod definovanou výměru, bez samostatného větrání a vytápění.

Nebojte se zeptat

Pokud v tom máte nadále „hokej“, rozklíčujme si ještě slovo zastavěná plocha. Zastavěná plocha a nádvoří tvoří stavební parcelu. Ta zahrnuje budovy, jako například obytný dům, altán, garáž, bazén. Patří sem i plochy souvisejících pozemků, například zahrady, rybníčku či jiné vodní plochy. Abyste skutečně dobře koupili a nenechali se utáhnout na „vařené nudli“, neváhejte se obrátit na profesionály z Unicareal. Pomohou vám nejen vybrat, ale zařídí za vás i všechny ostatní náležitosti. Unicareal s.r.o. Roubalova 455/4 Brno-střed-Stránice 602 00 Tel: 541 211 876 Email: info@unicareal.cz https://www.unicareal.cz/ https://www.unicareal.cz/

Publikováno: 27. 02. 2020

Kategorie: Reality

Autor: administrator