Jak vybrat a čím vybavit opravdu bezpečnou postýlku pro miminko?

Pořizování dětské výbavičky před příchodem nového člena domácnosti je většinou příjemnou povinností. Její nedílnou součástí je dětská postýlka, která dítěti poslouží jako bezpečné místo na spaní minimálně v prvních měsících života. Proto u ní nesmí chybět zábrany na postel, ale ani kvalitní ložní prádlo či prostěradla a lůžkoviny bez alergenů.

Musí splňovat evropské normy

Postýlka pro miminko musí vyhovovat předpisům a normám o bezpečnosti. Hledejte označení EN 716-1: 2013 a označená značkou výrobce či distributora, aby bylo možné ji identifikovat. Proto je lepší kupovat novou a vyhnout se starším modelům z druhé ruky, které bezpečnostní normy splňovat nemusí a nebo jsou v horším hygienickém stavu.

Matrace musí mít správný rozměr

Spolu s postýlkou musíte pořídit i matraci ve správných rozměrech a se správnou výškou. Musí v postýlce „sedět“ tak akorát, aby si dítě mezi ní a konstrukcí postýlky nemohlo skřípnout prstíky. Vybírejte prodyšné a hypoalergenní matrace, ale vyhněte se těm zónovaným, ty jsou pro novorozence nevhodné. Lůžkoviny a povlečení vybírejte se stejnou opatrností jako samotnou postýlku. V prvních týdnech bude dítěti nejspíš stačit zavinovačka, později už by mělo mít svou peřinku a polštářek. Malé děti jsou náchylné k alergiím a přehřátí, proto volte prodyšné a přírodní materiály bez barviv.

Co dát do postýlky?

Do postýlky samozřejmě patří i oblíbené dětské hračky, těm nejmenším je ale na spaní nedávejte, hrozí nebezpečí udušení. Ani látkové mantinely nejsou nezbytné, pokud postýlka nestojí v místě, kde je průvan. I zde totiž hrozí, že se k nim malé dítě ve spánku přitiskne a ztratí přísun vzduchu. Na trhu existují i tzv. rostoucí postýlky, které mohou dětem sloužit prakticky až do dospělosti. Stačí vždy jen vyměnit matraci za větší a případně sejmout zábrany na postel. Ačkoliv se jedná o větší investici, z dlouhodobého hlediska se rozhodně vyplatí. Vybírejte ale jen kvalitní postele.

Publikováno: 30. 09. 2022

Kategorie: Interiér | Interiér

Autor: administrator