Tlumiče do auta jsou nezbytné pro bezpečnost

O tlumiče se většina z nás nezajímá. Proto i často přehlédneme prvotní projevy jejich opotřebení. Zatímco naše vozidlo se nám snaží jasně ukázat, že je potřeba tlumiče vyměnit, my jeho signály někdy nejsme schopni zachytit. Jak poznat, že je třeba tlumiče vyměnit?

Nástup potíží je plíživý

Když auto chytne defekt, poznáme to okamžitě. Tlumiče Volkswagen, ale i dalších značek, jsou natolik kvalitní, že jejich konec životnosti ze začátku možná ani nepoznáme. Tlumiče BMW a dalších renomovaných značek přitom je potřeba vyměňovat v pravidelném intervalu. Ten se nejčastěji pohybuje po ujetí 70 tisíc kilometrů.

Individuální stav opotřebení záleží na stylu jízdy, a také na kvalitě komunikací, po kterých se naše vozidlo pohybuje. Obecně platí, že v zimě tlumiče trpí nejvíce. Je to dáno skrytými výmoly a nerovnostmi na vozovce, které nejsou mnohdy na první pohled pod sněhem patrné.

Jak poznat, že je něco špatně?

O tom, že tlumiče vašeho auta již dosluhují, se můžete přesvědčit pomocí některých varovných signálů vašeho auta. Co se nejčastěji vyskytuje?

  • Tlumiče auta dosluhují v případě, že se prodlužuje brzdná dráha vašeho vozidla.

  • O tom, že něco s tlumiči není v pořádku, vás informuje také fakt, že vaše auto nedrží směr jízdy.

  • Tlumiče dosluhují také tehdy, kdy auto nebezpečným způsobem plave v zatáčce a není schopno zatočit tak, jak jste byli zvyklí.

  • Pneumatiky vašeho vozidla jsou nerovnoměrně opotřebené.

  • Někdy dokonce můžete pozorovat nepříjemné vibrace v oblasti volantu.

  • Tlumiče, které již přestaly fungovat téměř úplně, vydávají velmi hlasitý rachotivý zvuk. V této době je bezpečnost posádky vašeho vozidla, podobně jako ve výše zmíněných situacích, vážně ohrožena.

  • Tlumiče do auta je nutné pravidelně kontrolovat. O jejich opotřebení vás může informovat váš servisní technik. Včasná výměna zamezí vážným potížím s provozem vozidla.

Publikováno: 28. 02. 2022

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator