V čem je plexisklo lepší než sklo a jak se v praxi využívá?

Jestlipak víte, co přesně označuje zkratka PMMA? Jedná se o materiál, se kterým jste ve styku každý den. Nejde o nic jiného než o polymethylmethakrylát. Pořád nic? Plexisklo stoprocentně znáte. Z chemického hlediska jde o průhledný syntetický polymer, který má vlastnosti termoplastu. Uplatňuje se v průmyslu, komerční sféře, hobby sektoru i v domácnostech, a to nejčastěji jako náhražka skla.

Typické vlastnosti plexiskla

Plexisklo je charakteristické čirostí a bezbarvostí i v silnějších vrstvách. Je odolné, snadno se probarvuje a vydrží v původním stavu i v nepříznivých klimatických podmínkách. Odolá vodě, zředěným alkáliím a kyselinám, má dobré mechanické a nadprůměrné elektroizolační vlastnosti.

K velkým výhodám plexiskla patří zdravotní nezávadnost a možnost mechanického obrábění. Snad jediným nedostatkem je nižší povrchová tvrdost – plexisklo se snadno poškrábe.

Plexisklo se uplatňuje v interiéru i exteriéru. Vyrábí se z něj množství dekoračních prvků, u kterých by bylo křehké sklo naprosto nevhodné. Na zahradě jsou k vidění především polykarbonáty, ze kterých se vyrábí skleníky, zastřešení bazénů a posezení. Polykarbonát se vyznačuje oboustrannou UV odolností, mrazuvzdorností a pružností.

Praktické využití plexiskla zahrnuje také zasklívání oken dopravních prostředků, výrobu reklamních a kancelářských předmětů, modelařinu a kryty akvárií. Oproti klasickému sklu je podstatně odolnější proti nárazům, lehčí a tvárnější. Podstatné jsou také výrazně nižší náklady na výrobu.

Kde plexisklo seženete?

Prodej plexiskla nabízí například česká společnost AZ PASTIK. Firma s bohatou historií provádí řezání plexiskla a polykarbonátu na formátovacích pilách se speciálními kotouči. Nedílnou součástí služeb je také ohýbání plexiskla lokálním i víceplošným nahříváním. Více informací najdete na www.az-plastik.cz.

Zanech komentář