Jak funguje a kolik stojí kořenová čistička?

Nedílnou součástí každého domu, který není připojen na veřejnou kanalizaci, je systém pro čištění odpadní vody. Nemusí se však nutně jednat o jímku, septik nebo ČOV. Další možností je ekologická kořenová čistička. Na jakém principu funguje, jaké jsou její výhody a úskalí? Vše podstatné najdete v tomto článku.

Kdo chce žít „eko“, měl by čistit vodu bez chemie

Moderní bydlení bere ohled na životní prostředí mnohem více než starší stavby. Kromě výrazně nižších energetických nároků přispívá k ekologickému životnímu stylu také kořenová čistička, která se obejde bez jakéhokoliv zdroje energie, a navíc nevyžaduje žádnou speciální péči, a to ani v průběhu zimních měsíců. Kořenová čistírna je naprosto šetrná k životnímu prostředí, ale přesto funguje stejně efektivně jako tradiční řešení. Nepotřebuje k tomu žádnou chemii ani moderní technologie – o čištění odpadní vody se stará příroda.

Jak kořenová čistička funguje?

Princi kořenové čističky lze hledat v přirozených mokřadech, kde také probíhají samočistící procesy. Voda se nejdříve dostává do septiku, kde je mechanicky předčištěna. Poté se dostává do vegetačního filtračního pole, kde se nachází bakterie, které mají hlavní podíl na snížení znečišťujících látek. V kořenové čističce probíhá spousta procesů fyzikálního, chemického a biologického charakteru. Výsledkem čištění je voda použitelná např. na hospodářské účely (např. zálivka zahrady).

Kolik kořenová čistička stojí?

Cena kořenové čističky je jednou ze dvou nevýhod (tou druhou jsou vyšší nároky na plochu – zabírá cca 5 m² na jednoho člověka, tzn. zhruba 20 m² na čtyřčlennou domácnost). Je poněkud vyšší a pohybuje se mezi 150 – 200 tis. za řešení pro běžnou domácnost. Pokud vás však cenovka neodradí, získáte skvělý ekologický systém pro čištění odpadní vody. Přečtěte si o něm více na stránkách www.grania.cz.        

Publikováno: 19. 12. 2021

Kategorie: Zahrada

Autor: administrator