Vlhké zdivo je problém, který lze vždy efektivně vyřešit sanací

Trápí vás nadměrná vlhkost? Nejste sami, potíže související s vlhkostí důvěrně znají majitelé starších domů i novostaveb. U starších objektů je nejčastější příčinou vysloužilá nebo zcela chybějící izolace, u nových domů pak nevhodně zvolená technologie výstavby nebo nekvalitní materiály. Výsledkem jsou flíčky na zdech, které časem přerůstají v rozsáhlé mapy, opadané zdivo a výskyt nebezpečné plísně. V následujících řádcích vám prozradíme, co je to sanace zdiva a na koho se obrátit.

Proč se vlhkost drží i v novostavbách?

Mnoho obyvatel novostaveb netuší, proč se nadměrná vlhkost drží i v jejich moderních obydlích. Důvod je prostý – většinou za to mohou dobře těsnící okna nebo jde o důsledek toho, že vnitřní omítky a nátěry nestačily důkladně proschnout. Většinou pomůže častější větrání a někdy i metoda tepelných šoků, v rámci které se interiéry vytopí na vyšší teplotu a následně prudce ochladí vyvětráním.
Dalším předpokladem je snaho o snížení vlhkosti tím, že se zbytečně nebude vytvářet další. Ideální vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 45 – 60 %.

Když to nejde po dobrém, pomůže sanace

Pokud jsou problémy s vlhkostí trvalé a přerůstají do neúnosných mezí (např. kvůli špatné izolaci), stoprocentně vám pomůže sanace zdiva. V praxi se používají různé technologie, které odborník doporučí s ohledem na míru vlhkosti, salinitu, složení a stav zdiva, přístupu ke stavební konstrukci apod. Může se jednat o izolaci nerezovými plechy, svislou izolaci, chemickou injektáž, aktivní elektroosmózu, podřezání řetězovou pilou či diamantovým lanem. Podle odborníků z firmy Izolace Hroz patří k nejefektivnějším metodám podřezání zdiva diamantovým lanem. Tímto způsobem lze vyřešit problémy s vlhkostí u všech typů zdiva, a to včetně tvrdé cementové malty a betonu. Jde o 100% účinnou technologii, která má oproti ostatním způsobů množství podstatných výhod (např. absenci ložné spáry, možnost vedení vertikálního řezu a další).

Publikováno: 23. 02. 2016

Kategorie: Stavba & rekonstrukce

Autor: administrator

Tagy: sanace zdiva