Tipy na údržbu perlátoru: aby vám dlouho vydržel

Pokud používáte na svých vodovodních kohoutcích perlátor, musíte se o něj dobře starat. To znamená preventivně ho čistit, proplachovat, případně mu měnit sítko. Jaké další úkony je potřeba v souvislosti s perlátorem dělat? A proč byste ho měli udržovat?

Výměna nebo nákup nového?

Perlátor je tak levné zařízení, že si mnoho z vás možná řekne, že se o něj nemá smysl starat, protože si snadno koupíte nové. Jeho cena se pohybuje v řádech desetikorun. Pokud ale máte perlátorů doma více, preventivní údržba se vyplatí. I s ohledem na to, že vám zabere jen pár minut. Aby vám dlouho vydržely, měli byste perlátory udržovat v čistotě. To znamená pravidelně proplachovat sítko nebo kazetu uvnitř perlátoru, abyste zabránili jeho ucpání nečistotami a zbytky. K tomu je potřeba perlátor z baterie sejmout, což je asi nejnáročnější krok celé údržby.

Jak perlátor sundat?

To záleží na jeho typu a provedení. Obvykle si ale vystačíte s kleštěmi. Nezapomeňte si ale pomoci i kouskem hadříku, abyste perlátor nepoškodili. Po vyjmutí perlátoru jej můžete propláchnout puštěním vody. V případě potřeby vyměňte sítko. Pokud je perlátor poškozený, je čas ho vyměnit úplně. Pro tento případ je vhodné si nakoupit zásobu perlátorů, které budete doma jen měnit. Kvalitní perlátory na vodovodní kohoutek nakoupíte například ZDE.

Jak nainstalovat perlátor?

Když si koupíte nový perlátor, je třeba jej nainstalovat. V případě perlátoru na obyčejný vodovodní kohoutek je to velmi snadné. Prostě jen v reverzním pořadí zopakujete kroky popsané výše. O něco složitější je to s perlátorem určeným na sprchovou baterii. V tomto případě budete muset vypnout přívod vody a demontovat kohoutek. Poté očistěte závity baterie a našroubujte nový perlátor. Nakonec připojte sprchovou hadici, případně jinou armaturu. Nakonec zapněte přívod vody a zkontrolujte, zda tlak vody není příliš vysoký. I sprchování si můžete užít s perlátorem.

Jak vlastně takový spořič vody funguje?

Perlátor funguje tak, že mísí proudy vzduchu a vody a snižuje tak průtok. Tato kombinace pomáhá ušetřit až 50 % vody ve srovnání s vodovodním kohoutkem bez perlátoru. Perlátor také pomáhá snižovat rozstřikování vody a snižuje spotřebu energie, protože nebudete potřebovat tolik teplé nebo studené vody.

Publikováno: 05. 04. 2023

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator