Výměna těsnění oken: Proč je důležitá a jak ji hravě zvládnout?

Moderní okna sice nevyžadují komplikovanou údržbu, zcela bezúdržbová však také nejsou. Budete-li se o ně svědomitě starat a udržovat je v perfektním stavu, odvděčí se vám bezproblémovým provozem a dlouhou životností. V opačném případě se můžete rovnou rozloučit s původními vlastnostmi. Především pak v souvislosti s okenním těsněním. Proč si žádá pravidelnou výměnu a jak se daného úkolu zhostit?

Ať už jde o plastová či dřevěná okna, kromě běžného seřízení  oken je klíčová průběžná kontrola těsnění. Kdy je nejvyšší čas? Ideálně před nástupem topné sezóny, tedy na přelomu léta a podzimu. Pokud vám není jasné, proč byste měli svou pozornost upřít právě na okenní těsnění, vězte, že právě na tomto prvku z velké části závisí, jestli přes okna nebude foukat či kolik tepla zůstane uvnitř.

Na životnost okenního těsnění má vliv množství faktorů. Záleží na údržbě, která se dá ovlivnit, ale také na počasí – a to běžný smrtelník neovlivní.

Pokud těsnění do oken vyměníte, dosáhnete tím snížení nákladů na vytápění. Dobře doléhající okno nepouští do interiéru průvan ani vlhkost. Zároveň se prodlužuje životnost celého okenního systému.

Jak postupovat při výměně okenního těsnění?

Nákup nového těsnění oken není složitý. Musíte však znát profil okna. Najdete ho například v dodacích listech. Anebo si nechte poslat vzorek zdarma od spravaoken.cz.

Jakmile zjistíte, které okenní těsnění potřebujete pro svá okna, zaměříte rám a objednáte si materiál v požadované délce. Samotnou montáž pravděpodobně zvládnete sami - v podstatě stačí, když celé těsnění (nestříhá se!) zasunete do vyčištěné drážky, případně ho nalepíte).

Nebudete-li si vědět s výměnou okenního těsnění rady, nevadí. Správa oken zajistí instalaci technikem. Obrátit se na ni můžete také v případě, že sháníte nové žaluzie do oken či jen náhradní díly.

Publikováno: 21. 07. 2022

Kategorie: Stavba & rekonstrukce | Stavba & rekonstrukce

Autor: administrator