Zahradní přístřešek nebo rovnou domek?

Jaké výhody má zahradní domek a kdy ho využijeme naplno? Který materiál je nejlepší pro takovou stavbu a jaké legislativní náležitosti musíme dodržet, abychom se vyhnuli nutnosti získat stavební povolení?

Věčná otázka: Kam s ním?

Čím větší zahrada, tím více práce a úměrně k tomu také více ručního náčiní i strojů. Nabízí se otázka, kde úhledně vše uskladnit. Zádveří našeho domu či chalupy? Do určitého množství položek to samozřejmě možné je, ale zároveň je to řešení, které nikdy nevydrží dlouho. Pokud nemáme zahradu bezúdržbovou, chceme z ní mít i nějaký užitek, případně část věnujeme pro okrasné květiny, načte se nám hned se začátkem první sezony nemalé množství pomůcek čítající rýče, lopaty, hrábě, nůžky, kolečka, plečky, kultivátory apod. Přibližně v půlce jara by tak naše zádveří už nebylo téměř průchozí a proto je vhodné začít přemýšlet nad alternativou uskladnění.

Postačí zahradní přístřešek?

Nejjednodušším řešením je zahradní přístřešek. Záleží už jen na prostorových podmínkách a vašich potřebách, zda se rozhodnete přístřešek umístit samostatně nebo bude kopírovat jednu ze zdí domu. Přístřešek většinou nebývá chráněn ze všech stran, což kompenzuje například vyskládané dřevo na topnou sezonu hned vedle prostoru pro nářadí. Ochrana z boční strany je tedy rychle vyřešena. Jednoduchost konstrukce má však svá úskalí. Jedním z nich je samotná otevřenost. Přístřešek sice chrání proti nepříznivým povětrnostním podmínkám a zajišťuje udržení pořádku na zahradě, ale i obyčejné nezabezpečené nářadí je lákadlem pro zloděje. Pro ochranu cennějšího nářadí, i ve venkovním prostředí, poslouží uzamykatelná skříň, o kterou můžeme přístřešek doplnit.

Zahradní domek z plechu, plastu nebo ze dřeva?

Chceme-li využít odkládací prostor i pro stroje, je jasným řešením stavba zahradního domku. Dnešní nabídka je opravdu široká a stejně tak barevné i materiálové kombinace. Nejlevnější variantou je domek z plechu nebo plastu. Kromě téměř nulové nutnosti údržby a snadné montáže se jedná o nejlevnější varianty úložných prostor pro naši zahradu. Nevýhodou je nevzhlednost, kterou přirozeně takové druhy materiálu přinášejí a v přírodním prostředí častokrát nezapadají. To však je pouze otázkou uvažování nad umístěním samotného zahradního domku v rámci zahrady. Vzhledem k povaze materiálu a konstrukci je také nutné myslet na dobré ukotvení domku. Řešíme-li však čistě úložný prostor pro nářadí, jsou plastové a plechové zahradní domky tou nejlepší volbou.

Pokud bychom chtěli i tento objekt využívat jako obytný nebo se obáváme nízkých teplot ve vztahu k našim elektrickým pomocníkům, je vhodné investovat do dřevěné varianty zahradního domku, který také mnohonásobně lépe zapadne do konceptu zahrady. Naopak, takový zahradní domek může být zajímavým dekorativním prvkem, který však ve vnitřních prostorách nabízí útočiště nejen pro zahradní techniku nebo dílenské skříně, ale také uložení sezonních pneumatik nebo jízdních kol pro celou rodinu. Zároveň, při splnění základních podmínek jako je maximální výška stavby do 5 metrů, zastavěná plocha nepřesahující 25m2 a vzdálenost od hranice pozemku alespoň 2 metry, není nutné řešit stavební povolení či oznámení.

Publikováno: 05. 02. 2021

Kategorie: Zahrada

Autor: administrator