Zájem o nájmy poroste, jak vybrat vhodné nájemníka?

Aktuální situace s úrokovými sazbami a přísnějšími podmínkami pro získání hypotéky v některých lokalitách snížila zájem o vlastní bydlení. Odborníci sice tvrdí, že někde ceny nemovitostí dosáhly maxima a výrazný růst cen teď není na pořadu dne. Nadále se ale zvedá zájem o nájemní bydlení a lze očekávat, že tento trend ještě nějakou dobu potrvá.
To je pro vlastníky nájemních bytů dobrá zpráva. Jednak si budou moci dovolit nájemné zvednout a měla by se i snížit prodleva při shánění nových nájemníků. „Dá se očekávat, že se ceny nájmů o něco zvýší. To ovšem neznamená, že by teď pronajímatelé měli bezhlavě zdražovat. Výše nájemného má odpovídat jednak stavu bytu a jednak i konkurenčním nabídkám v okolí. Stále je potřeba vycházet ze střízlivého odhadu tržního nájemného,“ říká David Novotný z realitní společnosti Bohemian Estates. Lidé mohou nájemní bydlení sice shánět více, než tomu bylo kupříkladu v loňském roce, je ovšem potřeba brát v potaz více faktorů. „Větší zájem o nájmy můžeme už pozorovat například v Praze a okolí a zde se pravděpodobně dočkáme i zvýšení cen. Zase je tu ale daleko větší množství bytů, nezapomínejme, že Praha je stále poznamenaná odlivem turistů a jsou tu stále k dispozici byty, které původně sloužily ke krátkodobým pronájmům pro cizince. Případné zdražení by tak nemělo být nijak zásadní,“ doplňuje Novotný. Lze počítat s tím, že se opět dočkáme situace, kdy se na jeden byt ozve velké množství zájemců. Z nich je ale třeba někoho vybrat. Výběr nemůže být namátkový, ani intuitivní. Nájemné má často pokrývat měsíční splátku na hypotéku, případné další výdej spojené s údržbou bytu. Cílit bychom tak měli na nájemníky, kteří jsou solidní a budou platit včas. To  je dle Novotného ovšem ten největší problém. „Hledání slušných nájemníků byl vždy boj s větrnými mlýny a nejinak tomu bude i nyní. Také musíme počítat s tím, že se mnoho lidí ocitá v situaci, kdy se jim jen zvyšují náklady, ale ne příjmy, a to může ohrozit platební morálku.“ Jednou z variant je tak přenechat shánění nájemníka realitním společnostem, které ověřují jednak reference zájemců a jednak i záznamy v centrální evidenci dlužníků. „Tyto dva ověřovací kroky považujeme za velmi důležité a fungují velmi dobře jako prevence. Prověřením zájemce se ujistíme, že nepodepisujeme smlouvu s někým, kdo již v minulosti měl s placením nájemného problémy, nebo s někým, kdo má aktuálně dluh a kdo by tak měl o poznání větší problém dát dohromady požadovanou částku,“ vysvětluje David Novotný.
Dát na intuici je v tomto případě nežádoucí a nemusí se to do budoucna vyplatit. Důležitá je také dobře sestavená nájemní smlouva, která chrání obě strany. I v tomto případě může pomoci realitní společnost. „Správa nájemních nemovitostí je komplexní problematika, které se věnujeme už řadu let, a dodržujeme několik kroků, díky kterým v drtivé většině případů vybereme neproblematického nájemníka. Základem je, jak jsem zmiňoval, prověření referencí a platební morálky. Důležitá je ale i další komunikace s nájemníky a případné upomínkování plateb či dalších povinností. I o to se pro vlastníky nemovitostí staráme,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates.

Publikováno: 01. 05. 2022

Kategorie: Finance

Autor: administrator