Elektrocentrála se může hodit i vám. O co jde a jak funguje?

Jak zajistit přísun elektřiny v místě bez přípojky? Odpověď zní: prostřednictvím elektrocentrály. Tak zní název zařízení, které se skládá ze spalovacího motoru a generátoru k němu napojenému pomocí hřídele. Praktické využití nachází všude tam, kde je zapotřebí elektrická energie i jako záložní zdroj (např. na letištích, v nemocnicích apod.).

Elektrocentrály lze rozdělit také podle napětí na 230 V a 400 V. K dalším typům patří digitální elektrocentrály, které se používají jako zdroj elektřiny pro citlivé přístroje a LPG elektrocentrály. Z hlediska mobility rozlišujeme elektrocentrály mobilní (přenosné) a stacionární.

Jak správně vybrat elektrocentrálu?

Při pohledu na širokou nabídku elektrocentrál možná propadáte panice. Vzhledem pořizovací ceně je proto vhodné, abyste brali v úvahu určitá kritéria. Podle čeho tedy vybírat?

Alfou a omegou výběru je užité palivo. Následují výkon, druh fáze a v neposlední řadě způsob regulace napájení. Klíčový může být také druh ochrany, spotřeba a umístění.

Potřebujete-li elektrocentrálu pro zahradu či dílnu, zaměřte se na benzinové a LPG varianty. Elektrocentrála na benzin má kompaktní rozměry a nižší hmotnost. Počítejte však s vyšší spotřebou a nižším výkonem. V případě elektrocentrály na LPG vás bude hřát u srdce ekologický charakter. Oproti tomu se budete muset smířit s vyšší pořizovací cenou a nižším výkonem.

Jako záložní zdroj pro rodinný dům, ale také pomocník na stavbě je ideálním řešením dieselová elektrocentrála, kterou lze využít i v rámci třífázového připojení. K nevýhodám patří vyšší pořizovací cena, větší rozměry i hmotnost.

V průmyslu nachází využití elektrocentrály na olej. Mají vysoký výkon a relativně ekologický chod. Pro běžné domácí využití však vhodné nejsou.

Potřebujete nasměrovat na konkrétní model? Kvalitní elektrocentrály, ale také nářadí, tlakové myčky, pily, moderní soustruhy a spoustu dalšího vybavení pro zahradu i dílnu najdete na svarecky-obchod.cz. Kvalifikovaní specialisté vám při výběru elektrocentrály rádi poradí!

Zanech komentář

od administrator
„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich