Jak udělat z normální televize chytrou

Nechcete platit za chytrý televizor, když už jednu televizi doma máte? Anebo jste si zvykli na svoji stávající televizi, vyhovuje vám její úhlopříčka, kvalita obrazu i rozlišení a nechcete si znovu zvykat na nový model, když ta stará navíc perfektně sedne do stěny ve vašem obývacím pokoji? Naštěstí existují způsoby, jak udělat z „hloupé“ televize „chytrou“, aniž by to muselo nutně zruinovat váš domácí rozpočet a znamenalo to složitou přestavbu domácnosti. Řešením jsou multimediální centra známá také pod názvem Smart TV box. Jak vypadají a fungují a jak jejich prostřednictvím můžete zvýšit inteligenci svojí televizi?

Co je to multimediální centrum?

Multimediální centrum, Smart TV box nebo Set-top box je malý počítač, který se připojí k televizoru a z obyčejné televize se rázem stane chytrá. Můžete tak instalovat aplikace, surfovat na internetu, přehrávat filmy a hudbu z vlastní sbírky nebo z online služeb, jako je Netflix nebo Spotify, a mnoho dalšího. Multimediální centra vznikla díky potřebě přehrávat filmy a hudbu i v televizorech, které neměly USB a DLNA porty. Později se přidaly i další funkcionality, které prakticky kopírovaly funkce chytrých televizorů s operačními systémy. Moderní Smart TV mají většinu funkcí, které poskytují multimediální centra, integrovanou již z výroby. Příkladem mohou být Smart TV Hisense, které můžete ovládat telefonem i hlasem některé disponují dokonce i herním módem.

Typy multimediálních center

Z hlediska využití a ukládání dat lze rozlišit multimediální centra s HDD a bez HDD. Druhý typ je většinou levnější, je ale nutné k němu dokoupit externí disk, např. flash, protože nemá vlastní úložiště. Jestliže si chcete čas od času nahrát film nebo televizní pořad, vyplatí se pořídit si dražší multimediální centrum s integrovaným úložištěm.

Jaké jsou výhody používání mediálního centra?

Hlavní výhodou používání multimediálního centra je fakt, že nemusíte kupovat nový chytrý televizor, který může být ve srovnání s centrem poměrně drahý. Navíc mnoho chytrých televizorů na trhu stále nenabízí tolik funkcí a aplikací jako televizní multimediální centra. K modernímu multimediální centrum snadno připojíte fotoaparát nebo kameru a rovnou z přístroje můžete prohlížet fotografie nebo videa.

Jaké multimediální centrum vybrat?

Výběru chytré krabičky k TV byste měli věnovat dostatek pozornosti a alespoň tolik času jako výběru nové televize. Multimediální centra mají obecně velmi dobrou kompatibilitu s různými formáty zvuku a videa. Při výběru tohoto chytrého zařízení se proto zaměřte nejen na operační systém, vstupní a výstupní porty (HDMI, USB, S/PDIF a Ethernet), ale právě na podporované formáty. Běžné multimediální centrum by mělo podporovat alespoň tyto formáty videosouborů: AVI, MPE, WMV, ale také MKV pro vysoce kvalitní videa. Co se týče hudby, vyžadujte kompatibilitu alespoň s formáty MP3 a FLAC. Chcete si pomocí multimediálního centra přehrát zvuk nebo obraz ze starého CD? Pak byste měli vědět, že existují i speciální modely chytrých krabiček k TV vybavené CD mechanikou. Multimediální centrum může zastoupit také set-top box, který bylo nutné pořídit ke staršímu televizoru při přechodu na nový vysílací standard DVB-T2. Díky této krabičce se nepoužitelná televize opět stane centrem zábavy ve vaší domácnosti. Abyste si mohli užívat kvalitní obraz, zaměřte se na podporovaná rozlišení. Běžné multimediální centrum by si mělo poradit alespoň s rozlišením Full HD a 4K (Ultra HD). Některá multimediální centra nabízí i přehrávání 3D videí, k nimž ale budete potřebovat 3D brýle. A existují i chytré krabičky, se kterými si můžete vychutnat 3D zvukDolbyAtmos nebo DTS zvukovým systémem. Pokud jste si již pořídili multimediální centrum, které žádné nadstandardní zvukové funkce nenabízí, nezoufejte. K televizi si můžete vybrat soundbar, který se postará o dokonalou zvukovou kulisu a rozšíří možnosti vaší zábavy o domácí kino.

Jak připojit multimediální centrum s Wi-Fi k TV?

Výhodou chytré krabičky k TV je to, že má přístup k internetu. K tomu ji můžete připojit buď pomocí ethernetového kabelu nebo Wi-Fi. Po následním připojení této krabičky k vaší staré televizi dostanete internet i do zařízení, které bylo vyrobeno v době, kdy se nikdo ani neodvážil snít o tom, že bude jednou internet v televizi. Internet samozřejmě zůstává pouze „v krabičce“, televize se použije pouze pro jeho zobrazení. To ale celému principu na kráse nic neubírá. Nutnou podmínkou připojení multimediálního centra k televizi je konektor HDMI, kterým by TV měla disponovat. Multimediální centra jsou tím nejjednodušším způsobem, jak připojit starou TV k Wifi.

Internet do televize? To chcete!

Proč byste vlastně měli chtít internet do televize? Kromě celé řady chytrých funkcí, získáte přístup k nepřebernému množství multimediálního obsahu, který vám jen těžko nabídne běžná televizní stanice. Můžete přistupovat k videotékám, jako je například Netflix nebo HBO GO, sledovat videa na YouTube anebo využít služeb pro streamování hudby, z nichž nejznámější je Spotify. Přímo v televizi můžete díky prohlížeči také zjistit, jaké bude další den počasí anebo, jak dopadly poslední volby. Zkrátka surfovat po internetu tak, jak jste zvyklí na svém počítači.

Jak fungují multimediální centra?

Stejně jako v případě běžných PC anebo Smart TV, je srdcem celého zařízení operační systém. Právě ten ovlivňuje způsob ovládání televizoru, dostupné služby a přístup k různým videotékám. Každý výrobce se navíc snaží přicházet s dalšími nápady, jak uživatelům přinést něco navíc a stát se v jejich očích atraktivnějším. Nejoblíbenějšími operačními systémy pro multimediální centra jsou Android TV a Kodi. Vyznavači jablečného stylu mohou sáhnout po AppleTV.

Kodi

Kodi je bezplatná softwarová aplikace s otevřeným zdrojovým kódem pro přehrávání médií, kterou vyvinula nezisková technologická organizace XBMC Foundation. Kodi je k dispozici pro více operačních systémů a hardwarových platforem se softwarovým uživatelským rozhraním. Umožňuje uživatelům přehrávat a zobrazovat většinu streamovaných médií, jako jsou videa, hudba, podcasty a videa z internetu, a také všechny běžné digitální mediální soubory z paměťových médií připojených k televizoru.

Android TV

Jaké multimediální centrum si asi vybere uživatel smartphone s Androidem? No přece Android TV, jejíž ovládání právě z Androidu vychází a je velmi podobné. Aplikace můžete stahovat z obchodu Google Play stejně jako v telefonu. Najdete zde také televizní verzi YouTube, která funguje úplně stejně jako na smartphonu, ale s větší obrazovkou. Pokud se vám tedy například zasekne multimediální přehrávač, v krátké chvíli si můžete stáhnout a nainstalovat nový. Právě uživatelský komfort je tím, na co vsází multimediální centrum Android TV. Často v něm také najdete již zaintegrovaný Google Chromecast, což je bezdrátové rozhraní umožňující zrcadlení obrazovky PC na TV vyvinuté společností Google. Streamovat data můžete jeho prostřednictvím nejen z PC, ale také z mobilního telefonu, počítače anebo tabletu. Android TV do svých multimediálních center využívá celá řada výrobců, mezi jinými například Sencor nebo Evolveo.

Apple TV

Pokud jste zaníceným uživatelem všeho od Apple, pak pro vás bude Apple TV jasnou volbou. Jeho rozhraní je velmi podobné rozhraní jiných produktů Apple, jako je iPhone nebo iPad. V horní liště se zobrazuje čas, úroveň nabití baterie a připojení k Wifi. Můžete také přistupovat k bezdrátovému rozhraní AirPlay, které umožňuje streamovat audio a video obsah z dalšího zařízení Apple do televizoru. Stejně jako na Android TV zde najdete nejoblíbenější aplikace pro streamování videa, jako je Netflix nebo HBO GO. Můžete také přistupovat ke službě streamování hudby Apple Music.

Multimediální centra jako součást chytré domácnosti

Multimediální centrum se může stát mozkem chytré domácnosti. Připojením k internetu plně využijete jeho chytré funkce. Z televizoru můžete například ovládat další chytrá zařízení v domácnosti. U některých multimediálních center je možné využít dokonce i hlasové ovládání. Jestliže plánujete do budoucna chytrou domácnost, pak rozhodně vybírejte multimediální centrum s podporou instalace Smart Home aplikací.

Publikováno: 01. 07. 2022

Kategorie: Elektronika

Autor: administrator