Jak ušetřit za vodu?

Jak ušetřit za vodu, a to až několik tisíc korun za rok? Pokud vás trápí horentní částky, změňte některé své návyky a nebojte se investovat do rekonstrukce – v krátkém časovém horizontu se vaše investice vrátí i s úroky.

Spoustu peněz za vodu ušetříte tak, že se začnete sprchovat namísto koupání. Možná vám to nepřipadá, protože voda ze sprchy teče proudem po celou dobu sprchování, ale v praxi je množství vody až trojnásobně menší. Navíc můžete snížit průtok pomocí perlátoru.

Snažte se neprat ručně a raději využívejte pračku. Moderní přístroje bez problémů zvládnou i jemné prádlo, aniž by došlo ke znehodnocení. Budete-li využívat plnou kapacitu pračky, bude spotřeba ještě nižší. A když už přeci jen budete prát ručně, použijte menší lavor nebo vaničku namísto vany.

Pokud nekupujete balenou vodu a pijete kohoutkovou, neodpouštějte si ji – raději ji načepujte do plastové lahve a nechte ji ustát v lednici. Nedopijete-li celou lahev, nevadí, zbylou vodu použijete na zálivku pokojových květin.

Bydlíte-li ve starším domě, kde se voda rozpočítává mezi všechny spolunájemníky, nechte si nainstalovat měřič, ať nedoplácíte na vodou plýtvající sousedy.

Zároveň průběžně kontrolujte vlastní spotřebu, například pomocí dálkového odečtu v reálném čase přes internet. V posledních letech se v oboru odečtu spotřeby využívají ultrazvukové měřiče na vodu a teplo – jsou velmi přesné a odolné proti pokusům o manipulaci.

Foto: pixabay.com

Zanech komentář