Jak vybrat dveře do interiéru: Zaostřeno na barvu a prosklení

Výběru interiérových dveří je důležité věnovat dostatek pozornosti, protože jejich relativně velká plocha tvoří významnou část interiéru. Samozřejmě nejde jen o vzhled – prosklení nebo barevný dekor mají i další funkci, která souvisí s prosvětlením místnosti. V následujících řádcích vám prozradíme, jak vybrat dveře do interiéru a na co si dát pozor. Při výběru dveří se v prvé řadě soustředíme na správné rozměry, použité materiály a povrchovou úpravu. Tyto faktory zásadně ovlivňují konečnou cenu, ale budete se muset hledat odpovědi i na jiné otázky. Roli hraje také barevné provedení a způsob prosklení – tyto parametry budou po mnoho budoucích let ovlivňovat vaši náladu, optickou velikost bytu, pronikání hluku či světelnou pohodu.

Volba barevného dekoru

Pro jakou barvu se přiklonit? Konkrétně vám bohužel neporadíme, neboť výběr barvy pro moderní interiérové dveře je značně subjektivní a pocitová záležitost. Na druhou stranu si vezměte k srdci několik časem prověřených zásad, které se vyplatí ctít:
  • světlejší odstíny mají tendenci interiér opticky zvětšit a odlehčit
  • tmavší odstíny působí útulně, ale prostor zmenšují
  • dejte si záležet také na výběru stylové a kvalitní kliky - ta může celkový dojem ze dveří umocnit i pokazit
Světlejší interiérové dveře jsou vhodné do menších prostor a panelákových bytů. Ve rozlehlejších místnostech s vyššími stropy a velkými okny však nemusíte mít z tmavých dveří strach. Samozřejmě zohledněte také další interiérové prvky – nábytek, dekorace, koberce, barvu stěn... Nezapomeňte, že výrazné dveře budou dominovat a strhávat na sebe pozornost. To může být někdy naškodu.

A co prosklené interiérové dveře?

Prosklené interiérové dveře jsou moderní a v mnoha ohledech praktické. Můžete si vybrat z mnoha druhů proklení – od úzkých proužků, až po celoskleněné dveře. Výhodou je znatelné odlehčení a projasnění interiéru a v neposlední řadě i úspora na svícení. Opět můžeme doporučit několik prověřených tipů. Větší prosklení přijde vhod v místech, kde čekáte více denního světla, u dveří do chodby a případně v místnostech bez oken. Intimitu v koupelně a na toaletě udržíte pomocí matného nebo poloprůhledného dekoru. Od prosklení upusťte v místnostech jako komora, sklep nebo spíž.

Publikováno: 12. 05. 2015

Kategorie: Stavba & rekonstrukce | Stavba & rekonstrukce

Autor: administrator

Tagy: jak vybrat dveře do interiéru