Jaké rostliny sázet ve foliovníku? Tipy na pěstování ovoce a zeleniny

Češi jsou národem zahrádkářů a nyní, v době koronavirové pandemie, pěstují sezónní zeleninu a ovoce ještě více než v minulosti. Důvod je prostý – plodiny vypěstované na vlastní zahradě jsou kvalitnější než ty, které jsou dostupné v supermarketech. Samozřejmě ne všechny patří do jednoho pytle – část produkce, a to především ta, jež pochází od menších farmářů, je jistě ucházející, ale co člověk vyroste pod rukama, je zkrátka mnohem lepší. Aby vám vlastní bio plodiny rostly „jako o život“, pořiďte si na ně foliovník. Oproti klasickému skleníku je lehčí, snadno přemístitelný a zpomaluje rychlé odvětrávání vody z půdy. Další velkou výhodou je stabilní teplota, která díky velkému objemu nahromaděného vzduchu nekolísá. Ovoci a zelenině proto při zalévání nehrozí teplotní šok (který brání efektivnímu růstu) a velmi se jim ve foliovníku daří.

Kam foliovník umístit?

Foliovníky mohou využívat teplovzdušné kotle, nicméně můžete použít také teplo z vašeho domu či jiné stavby, která se v blízkosti konstrukce nachází. Ideálně tedy na jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní straně – díky tomu využijete „odpadní“ teplo. Ještě lepších světelných podmínek pak dosáhnete tak, že foliovník umístíte k bílé stěně, která ho odráží. Jakmile se půda ve foliovníku vyčerpá, jednoduše ho přesunete jinam.

Co ve foliovníku sázet?

Mezi nejčastěji pěstované rostliny patří rajčata. Milovníci tohoto ovoce (ano, rajčata jsou skutečně spíše ovocem než zeleninou) mohou sázet keříčková i cherry rajčátka. Podstatné je vystihnout vhodný okamžik, kdy se teploty ustálí nad 0 °C. A pak už jen dohlédnout na dostatek světla, tepla a závlahy. Od věci není ani trocha šetrného bio hnojiva. Ve foliovníku se dají vypěstovat také salátové okurky, paprika, ředkvičky, cukety, saláty, bylinky. A kde najdete kvalitní, ale přesto levné foliovníky?  Poohlédněte se po nich na konstrukceschwarz.cz.

Publikováno: 20. 05. 2021

Kategorie: Zahrada | Pěstování

Autor: administrator