Zahradní udírna je oblíbenější, než kdy dřív

Kdo má rád klobásky, uzené kolínko nebo bůček, se jistě již informoval o způsobu, jak si tato pochutiny zajistit jednak snáze, ba i levněji. Nyní se na to podíváme i v tomto článku a představíme si hlavní výhody zahradních udíren.

Z čeho se udírna skládá?

Ve zkratce se udírna skládá z pece, dále z trubky, která vede kouř do udírny a komín, který odvádí přebytečný kouř z udírny. Dále se udírna neobejde bez podstavce a žáruvzdorné podložky. Domácí kutil si dokáže postavit udírnu i sám. Stačí si načíst literaturu ohledně předcházení rizik a sestavit samotnou udírnu není náročné. Kdo si ale na kutilství netroufá, řada výrobců nabízí různě velké udírny i se specifikací na druh uzeného produktu.

Princip fungování udírny

Uzené maso je připravované bez předchozí tepelné úpravy. Syrový kus jakéhokoliv masa se za háky umístí do udící části a v kamnech se zatopí dřevem. Každé dřevo má specifické spalování a produkci kouře. V překladu každé dřevo jinak voní a vyuzená kýta na dřevu ze švestky bude chutnat jinak, než ta na kouři z dubu či olše. Před zavěšením masa se dřevěná udírna předehřeje zhruba na 90°C. Teploměrem zjistíte dosaženou teplotu a po zavěšení masa stáhnete na 60°C. Maso se tak sice částečně tepelně upraví, ale nedojde k dosažení teploty, kdy se z masa rozpouští tuk, a tak zůstane maso šťavnaté. Uzení trvá několik hodin a pravidlem je, aby se nevyndávalo maso z udírny dříve, než bude zcela vychladlé. Při výběru masa si i dejte pozor na jeho kvalitu. Uzené výrobky by měli být delikatesou, a proto si dejte záležet na samotné koupi masa.

Naložení masa

Maso, aby bylo lahodnější, je dobré před vyuzením naložit. Existují dva způsoby, jak maso naložit. Naložení v soli je pro přípravu rychlé, ale sůl neprostoupí do středu masa tak snadno jako u druhé varianty naložení v solném nálevu. Pokud se rozhodnete pro naložení za sucha, stačí maso omýt, osolit – nešetřete, a dále nechat odpočívat ideálně za vakuované. Takto připravené maso uchovejte v lednici při teplotě okolo 4 °C po dobu 3-4 týdnů. Jak bylo výše zmíněno, tento způsob je zdlouhavý a aby sůl prostoupila až do středu masa, chce čas. Naložení ve slaném nálevu je poměrně rychlejší a dává prostor pro kreativitu s tvorbou láku. V základním způsobu se lák skládá z vody a soli v množství 8 % soli na množství vody. Pro příklad do láku o objemu 10l vody se nasype 800 g soli a vytvoří se tak solný roztok, do kterého se po vychlazení na 4 °C vloží maso. Doporučuji stav naložení kontrolovat proříznutím masa. Správně naložené maso je měkké a má jednotnou barvu. U této varianty naložení je možné i kombinovat jiné roztoky. Můžete nakládat v červeném víně i zvěřinu, nebo v bourbonu či ovocných šťávách. Kvalitní dřevěné udírny od českého výrobce Tohos najdete na stránkách – Nejsport.cz.

Publikováno: 24. 11. 2023

Kategorie: Zahrada

Autor: administrator