Konstrukce zahradních fóliovníků

Zahradní fóliovníky jsou oblíbenou součástí našich zahrad. Poslouží nám podobně jako zahradní skleníky, avšak oproti nim mají několik nesporných výhod: jsou levnější, snadno přenositelné a rozložitelné a jejich stavba je výrazně jednodušší než u skleníků. V současné době se fóliovníky vyrábějí v nejrůznějších délkách i šířkách, takže si každý může vybrat ten nejvhodnější model pro svoji zahradu.

Jednotlivé fóliovníky na našem trhu se od sebe především liší svými rozměry a typem konstrukce. Zřejmě nejsledovanějším parametrem je přitom kvalita fólie použité na plášť fóliovníku. Ta totiž nejvíce rozhoduje o tom, jak často budeme muset náš fóliovník renovovat a vkládat tak do něj další finanční prostředky.

Typy fólií pro zahradní fóliovník

  • Nejlevnější a nejobyčejnější fólie bývají silné pouze kolem 0,1 mm. U takových typů musíme počítat bohužel s tím, že nám vydrží pouze jednu sezónu.

  • Silnější fólie vybavené rovněž UV filtrem mají obvykle životnost přibližně 2 roky.

  • Mezi nejmodernější fólie patří třívrstvé fólie nové generace, a u takových lze již očekávat, že budou spolehlivě sloužit 3-7 let.

  • Dalším velice kvalitním typem jsou kašírované fólie, u kterých se životnost uvádí kolem 5 let. Díky implementované výztuze v podobě mřížky jsou podstatně pevnější než běžné fólie na trhu.

Všechny tyto fólie lze koupit v běžné metráži, kde se cena běžného metru odvíjí právě podle typu a šíře fólie. Zakoupenou fólii si můžeme dle našich požadavků sami spojit horkovzdušným svařením, pokud vlastníme potřebné vybavení. Další možností je nechat si zakoupenou fólii na fóliovník svařit u odborníků. Nečastějším a nejméně problematickým řešením je však každopádně nákup typového zahradního fóliovníku, který stačí pouze sestavit podle přiloženého návodu. Na tuzemském trhu existují různé druhy fóliovníků, že si jistě každý vybere podle svých požadavků.

Druhy fóliovníků

Tím nejobyčejnějším typem zahradního fóliovníku jsou fóliové kryty. Někdy se nazývají podle svého tvaru také fóliové tunely. Lze je postavit kamkoliv na záhon a kdykoliv je odstranit podle potřeby. Nejčastěji je využijeme záhy zjara nebo na podzim například k předpěstování sadby nebo k prodloužení vegetačního období naší oblíbené zeleniny.

foliovnik-2

Kdy využijeme fóliové kryty?

  1. Pro pěstování nižší zeleniny jako jsou salát, okurky a ředkvičky. Můžeme s nimi také přikrýt rostliny a ochránit je tak před jarními mrazíky.

  2. Fóliový kryt je nejvýhodnější zakoupit již hotový a pouze ho jednoduše sestavit. Ty sofistikovanější se dokonce skládají z podsady a odklopného vrchu.

  3. Důležité je u fóliových krytů pravidelné větrání. Vzhledem k jejich malým rozměrům by v nich rostlinám mohlo být brzy horko.

Výhody zahradních fóliovníků

Prostornější fóliovníky mohou směle konkurovat oblíbeným klasickým skleníkům. Zahradní fóliovníky jsou ideální pro prodloužení vegetačního období zeleniny i okrasných rostlin. S jejich pěstováním tak můžeme díky fóliovníku začít na jaře mnohem dříve a na podzim naopak skončit mnohem později než na volném záhoně.

I v případě zahradního fóliovníku však musíte důkladně zvážit aktuální klimatické podmínky. Ve fóliovníku, stejně jako v zahradním skleníku, může totiž v noci docházet k poklesu teplot až pod bod mrazu. Přesto však obvykle můžeme s výsadbou začít již ve druhé polovině března. V létě je však nezbytné, stejně jako u fóliových krytů, fóliovníky důkladně a často větrat.

Zahradní fóliovníky a jejich konstrukce

Konstrukce zahradních fóliovníků bývá vyrobena z pozinkovaných profilů, u těch kvalitnějších typů většinou z oceli. Plast či hliník se dnes již téměř nepoužívají. Velkou výhodou zahradních fóliovníků je zejména to, že nevyžadují budování žádných hlubokých základů, jako tomu většinou je u skleníků. Trubky konstrukce fóliovníku obvykle postačí zabetonovat do země.

Do stavby zahradního fóliovníku se opět můžeme pustit sami nebo si ho můžeme nechat zhotovit na míru. Avšak nejvýhodnější je vždy nákup typového kvalitního zahradního fóliovníku od prověřeného dodavatele, který nám zaručí tu nejvýhodnější cenu a také nám poradí s nákupem. Při nákupu fóliovníku ve výprodeji či slevových akcí můžete ušetřit významnou sumu peněz. Stačí hledat nejlevnější fóliovníky a naleznete mnoho nabídek za skvělé ceny.

Publikováno: 21. 02. 2016

Kategorie: Pěstování | Zahrada

Autor: administrator