Krádeže vloupáním: Čísla rostou, důležitá je prevence

Česká republika má za sebou dva nestandardní roky. Ty bezesporu ovlivnila pandemie koronaviru, a přestože měla na mnoho sfér lidského života dopad negativní, někde se projevila i pozitivní stránka věci. Lidé si začali lépe organizovat volný čas, snížila se nehodovost a do pozadí ustoupila i majetková kriminalita. Rok 2020 byl podprůměrný, co se týče krádeží. Od té doby ovšem čísla opět rostou a nastávající dovolenková sezona je tím nejplodnějším obdobím pro zloděje. Důležitá je tak zejména prevence.

Odpovídající zabezpečení

Bezpečnostní dveře jsou v bytech a rodinných domech již samozřejmostí a některé pojišťovny je dokonce mají uvedené v podmínkách pojištění domácnosti. Je ovšem dokázáno, že v případě rodinných domů nebo bytů v nízkých podlažích se dovnitř dostane až tři čtvrtiny zlodějů oknem, a to i během dne. Měli bychom tak myslet i na pořízení bezpečnostních oken, která splňují veškeré požadavky na bezpečnost a je obtížné je překonat. Ty není nutné umisťovat do celého objektu, ale pouze tam, kde hrozí největší riziko případného vloupání. Nejčastěji se jedná o balkon, terasu a přízemí. V rodinných domech by pak měla být samozřejmostí i venkovní kamera nebo detektor pohybu.

Technologie

Velkým pomocníkem v chránění majetku jsou samozřejmě technologie. Díky nim můžeme mít online přístup ke kamerám, upozorní nás na nežádoucí aktivitu v domě a dokonce dovedou budit dojem, že v domě někdo je, i když tam fyzicky nikdo není. Lze například nastavit automatické rozsvícení světel nebo simulaci nejrůznějších zvuků, třeba štěkání psa. Díky technologiím máme neustálý přehled o tom, co se doma děje, i když tam zrovna nejsme.

Pozor na sociální sítě

Sociální sítě představují velkou hrozbu a zlodějům přináší kýžené informace. Pokud máme v oblibě denní aktualizaci sociálních sítí a často postujeme, i z dovolené, prakticky tím dáváme světu najevo, že doma nikdo není. Odborníci tak doporučují zážitky z dovolené sdílet až po jejím konci. O tom, že jedeme pryč, bychom měli informovat jen náš nejbližší okruh rodiny a přátel, a samozřejmě zaměstnavatele.

Trezor není výsadou

Ať už máme v domě větší finanční obnos, šperky či jiné cennosti, měli bychom vše mít uložené v trezoru. Do průměrně zabezpečeného bytu se totiž obvykle zloději dostanou během několik málo vteřin, trezor však ani nemusí objevit, a díky tomu neodnesou to nejcennější, co vlastníme.

Nezapomínat na pojištění

I když už se něco přihodí, je lepší mít jistotu a mít sjednané pojištění chránící náš majetek. Riziko vloupání a krádeže běžně obsahují pojištění domácnosti, je si však třeba dát pozor na to, jakou úroveň zabezpečení pojišťovna vyžaduje. „Podmínky pojišťovny na zabezpečení jsou většinou uvedeny v obecných podmínkách, a i když je tam nenajdeme, podstatně snižují výši pojistného a můžeme díky nim platit méně. Důležité je také správné nastavení pojistné částky, což je částka, kterou pojišťovna vyplatí v případě pojistné události,“ dodává Aleš Rothbarth z internetového srovnávače pojištění Klik.cz.

Publikováno: 27. 05. 2022

Kategorie: Finance | Finance

Autor: administrator