Na co si dát pozor při výběru pilového kotouče?

Chystáte se na zpracování většího množství palivového dříví, nebo jiného materiálu a pustili jste se do revize cirkulárky? Pokud máte pocit, že stav stávajícího pilového kotouče neumožňuje jeho další používání, pořiďte si nový. Nedostatečně nabroušený a špatně vyvážený pilový kotouč (který má navíc ohnuté zuby), vám pravděpodobně způsobí nemalé potíže. Ale nejde jen o čistotu řezu, jakožto i o vaši bezpečnost. Neriskujte a před dalším použitím cirkulárky jej vyměňte. Nevíte, jak na to? Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, které vám budou při výběru nového pilového kotouče nápomocné.

Jaký zvolit průměr a tloušťku?

Základním parametrem, kterým se musíte při výběru pilového kotouče řídit, je průměr. V tomto ohledu nic nevykoumáte a nezbude vám, než se řídit pokyny výrobce. Do pily patří pouze kotouče s takovým průměrem, jaký udává výrobce. Anebo snad chcete riskovat selhání bezpečnostních prvků pily? Co se týče tloušťky, zde již na výběr máte. Seženete pilové kotouče o tloušťce od 1,5 mm do 3,5 mm. Tenčí kotouče ocení majitelé akumulátorových pil – typickou vlastností tenkých kotoučů je nízká spotřeba energie akumulátoru a v konečném důsledku i prodloužení životnosti.

A co počet zubů, záleží na tom?

Zásadní je také výběr optimálního počtu zubů. Pilové kotouče s menším počtem zubů umožňují rychlé, ale zato míně kvalitní řezy. Větší počet zubů značí pomalejší a čistší řez. V praxi se pro příčné řezání masivního dřeva a deskových materiálů (např. DTD nebo lamino) používají pilové kotouče na dřevo s vysokým počtem zubů. Po kotouči s menším počtem zubů sáhněte v momentě, kdy budete masivní dřevo řezat podélně.

Nechte si poradit od odborníků

Stále si nevíte rady a znejistěli jste u dalších parametrů jako je tvar zubů nebo sklon kotouče? Obraťte se na specialisty z české firmy Pilana a.s., která vyrábí špičkové pilové kotouče na kov i dřevo. Preferujete-li pohodlný nákup z domova, zamiřte na www.pilanamarket.cz.

Publikováno: 08. 07. 2015

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator

Tagy: pilové kotouče na dřevo | pilové kotouče na kov