Nevrácený rezervační poplatek

Rezervační poplatek se skládá realitní kanceláři při podpisu rezervační smlouvy. V případě, že z nějakého důvodu následně nedojde k podpisu smlouvy kupní nebo pronájmu, tedy se odstoupí od smlouvy rezervační, má klient nárok na vrácení tohoto poplatku zpět. Realitní kanceláře si však ve většině případů tento poplatek neoprávněně ponechávají.

Mám nárok na vrácení rezervačního poplatku?

Ve většině případů na vrácení rezervačního poplatku máte skutečně nárok. Jak tedy poznat, kdy vám realitní kancelář nevrátila rezervační poplatek neoprávněně? Důležité je přečíst si smlouvu. Ve smlouvě totiž musí být rezervační poplatek jednoznačně zaveden a stanoven.
  • Jestliže tomu tak není, máte nárok na vrácení poplatku.
  • Jestliže ve smlouvě stanov je, vy však z nějakého důvodu následně nemovitost nekoupíte nebo nepronajmete, měl byste opět rezervační poplatek dostat zpět.
Přestože si realitní kanceláře většinou na rezervační poplatek ve smlouvě dávají velký pozor a do smluv jej zahrnují pečlivě, a výjimkou nejsou ani ustanovení o finanční pokutě v případě odstoupení od rezervační smlouvy, stále to ještě nemusí znamenat, že váš rezervační poplatek už nikdy neuvidíte. Vyplývá to totiž z principu, že prodávající nemůže kupujícího ke koupi nutit, tedy nemá ani právo, aby se z poplatku stala pokuta. Ukažme si to na příkladu: Pan Stankovič s realitní kanceláří podepíše rezervační smlouvu o koupi rodinného domu. Po pár dnech však dostane rozhodnutí banky o neudělení přislíbené hypotéky, a tedy nemá dostatek financí na koupi již zmíněného domu. Očekává tedy, že dostane svůj poplatek zpět. Realitní kancelář se však ohání ustanovením v rezervační smlouvě o finanční pokutě při odstoupení od smlouvy. Na to podle zákona však nemají právo a pan Stankovič by měl své peníze získat nazpět. Stalo se vám něco podobného? Obrátit se můžete na společnost řešící tuhle problematiku. Zmiňme například firmu Vaše nároky.cz, která má s řešením sporů s realitními kancelářemi bohaté zkušenosti. Váš případ zcela nezávazně a zdarma posoudí. V případě, že shledají nárok na vrácení rezervačního poplatku mohou vám také pomoci s jeho vymožením.

Kdy je v právu realitní kancelář?

Realitní kancelář má na ponechání rezervačního poplatku nárok v logickém případě, tedy že k podpisu kupní smlouvy nebo smlouvy o pronájmu skutečně dojde. V tomto případě platí, že rezervační poplatek musí však být ve smlouvě jasně stanoven. Jak je tomu ale ve většině případů bývá, existuje mnoho výjimek, proto je ideální se obrátit na odborníky, například na již výše zmíněnou společnost Vaše nároky.cz.

Publikováno: 17. 12. 2018

Kategorie: Praktické rady

Autor: administrator